Ľudia sa vždy chceli páčiť. V starovekom Egypte si ženy a muži maľovali oči, aby vyzerali byť väčšie a v starovekom Grécku používali sadzu ako náhradu maskary. Pozrite si, čo všetko boli ľudia ochotní podstúpiť, len aby vyzerali atraktívne.

1. Pevné goliere

Muži v 19. storočí to nemali ľahké, keďže mali podľa najnovšej módy nosiť tieto pevné goliere. Boli také tesné, že sa veľakrát stalo, že nemohli dýchať.

2. Platforma

Tieto topánky na platforme boli veľmi obľúbené v Benátkach, no majiteľom spôsobovali nemalé problémy. Ich prvotným poslaním bolo ochrániť ženy pred špinou na uliciach a ukázať, ako vysoko v spoločnosti sa nachádzajú. Neboli však vôbec praktické – na to, aby v nich mohli chodiť, potrebovali pomoc od manžela alebo slúžky.

3. Zelené šaty

Aj tá najviac trendy žena musela žiť v 18. storočí bez zelených šiat – v tom čase nemali zelené farbivo. Problém vyriešil Carl Wilhelm Scheele, ktorý nechtiac zmiešal meď s arzénom, z čoho vznikla nádherná smaragdová zelená.
Po čase mali všetci nóbl ľudia zelené veci – oblečenie, dekorácie, steny, detské hračky – všetko sa farbilo touto novou farbou. Čoskoro však ženy, ktoré nosili zelené šaty, chodili častejšie k lekárovi a zelená stena v Napoleonovej izbe nakoniec spôsobila jeho otravu.

4. Krinolíny

Krinolína je “kostra”, ktorú si dávali ženy pod sukne, aby im krásne stáli a mali objem. Okrem iného vďaka nej udržali mužov ďalej od seba, zakryli nedokonalosti a mohli utajiť tehotenstvo. Nemali však len výhody: ženy pre ne často nemohli nasadnúť do koča, zasekli sa vo dverách a nechtiac spôsobili požiar, ak stáli blízko krbu.

5. Celuloidové hrebene

Boli obľúbené medzi ženami nižšej triedy, pretože boli ľahké a lacné. Okrem toho však boli aj veľmi nebezpečné, keďže mohli na priamom slnku začať horieť.

6. Fontánové účesy

Tento neuveriteľne módny účes 18. storočia bol jednoduchý cop, ktorý bol však pomocou rôznych doplnkov upravený do nóbl verzie.
V období osvietenstva si ženy dávali na vlasy žĺtok z vajca, aby im ich lepšie zafixoval.

7. Jedovaté topánky

Nitrobenzén je extrémne nebezpečná kvapalina, ktorú používali naši predkovia pri starostlivosti o topánky.

8. Veľké klobúky so sponami

Začiatkom 20. storočia sa stali mimoriadne obľúbenými. Na upevnenie sa používali 30 cm dlhé spony, ktorými však mohli ľudí okolo nich poškriabať. Práve preto sa neskôr začali používať aj ako ochrana v nebezpečných situáciách.

9. Korzety

Deformácia hrudného koša, stiahnuté orgány, ochorenia svalov a obmedzené dýchanie – týmto všetkým si museli ženy prejsť, ak chceli mať užší pás.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.