Na svete neexistuje milovník izbových rastlín, ktorý by nemal doma aspoň jednu monsteru. Že doma nemáte ani jednu? Alebo túžite svoju monsterovskú zbierku rozšíriť? V článku vám ukážeme, aké rôzne druhy tejto deravej rastlinky existujú, ako si pre seba vybrať tú pravú a ako sa o ňu starať.

Článok vznikol v spolupráci s Instagramovým účtom “ Hello Green Fellow“, kde nájdete viac rád ohľadom pestovania izbových rastlín. Ak vás táto tématika zaujíma neváhajte a dajte follow!

 

Aké druhy monstery existujú?

Monster je dokonca okolo 48 rôznych druhov. Väčšinu by ste však v našich končinách hľadali márne. Pochádza totiž z tropických lesov južného Mexika, južne od Panamy.

Ľudským vplyvom však emigrovala aj do ďalších oblastí, ako Havaj či Seychely, kde sa vo voľnej prírode stali mierne inváznym druhom.

Najpopulárnejšie monstery, ktoré sa uchytili v našich interiéroch sú:

  • Monstera “ Skvelá“ Deliciosa (alebo po česky „skvostná“)
  • Monstera Borsigniana
  • Monstera Variegata
  • Monstera Obliqua
  • Monstera Adansonii
  • Monstera Pinnatipartita
  • Monstera Dubia
  • Monstera Siltepecana
  • Monstera Minima

 

Ako pestovať monsteru

Stále ich je dosť na výber, čo poviete? Vybrali sme pre vás top štvorku, ktorú na Slovensku ľahko zoženiete.

Monstera Skvelá – Deliciosa

Monsterá Skvelá alebo Monstera Delicosa  s veľkými perforovanými listami, ktorú poznáme všetci zo školských vestibulov a medziposchodí v panelákoch. Dnes hipsterský trend, za ktorý si náležitje zaplatíte. Monstera je nenáročná izbovka, ktorú môžete umiestniť aj do nie úplne svetlého kúta miestnosti a bude sa jej dariť. No čím viac svetla jej doprajete, tým viac listov bude rodiť.

Ak jej doprajete skutočne svetlé stanovisko, odvďačí sa vám skutočne obrovskými listami s mnoho dierkami.

Keďže ide o popínavú rastlinu, časom bude potrebovať podperu, okolo ktorej bude rásť. Odporúčame klasickú tyč z kokosového vlákna.

 

 

Monstera Adansonii

Môžete sa tiež stretnúť s jej prezývkou „monkey mask“. Vedeli ste, že až 50 % jej listov tvoria diery? Či áno alebo nie, môžete nám veriť, že starostlivosť u túto monsteru zvládne takmer každý. Je nenáročna na svetlo aj zálievku. Jej ľahké malé listy môžete pri raste nechať padať dole alebo ich môžete ťahať po stene.

Momentálne je na svete obrovským hitom jej panašovaná verzia, ktorá je v rastlinárskych kruhoch mimoriadne žiadaná. Dovoliť si ju však môže len hŕstka ľudí. Na Slovensku nie je možné ju zohnať, no v zahraničí sa na burzách rastlín predávajú jej 2 lístkové odrezky za 1000+ eur. Šialené, však?

 

 

Monstera Minima

Alebo aj Rhaphidophora Tetrasperma. Nikto vám nepovie, aký je medzi nimi skutočne rozdiel. Niekto tvrdí, že ide o dve rôzne rastliny, niekto zas, že ide o jednu. Nech už je pravda akákoľvek, túto rastlinku si zamilujete. Môžete ju pestovať na viac spôsobov. Prvým je ťahanie do výšky, druhým vetvenie do šírky. Oboje voľby sú však krásne. Chcete, aby vám šplhala po stene a vytvorila tak živú zelenú dekoráciu?

>> Tu je tip, ako na to 

 

 

 

Monstera Variegata

Alebo po slovensky panašovaná Monstera je absolútnou horúcou „must-have“ rastlinkou, po ktorej posledné mesiace ľudia doslova šalejú. Ide o druh monstery, ktorý je kultivarom Monstery Deliciosy. Jej krásne panašované zeleno-biele listy sú výsledkom mutácie, čiže v skutočnosti ide o genetickú poruchu. Kto by bol povedal, že takéto mínus bude vlastne takéto oku lahodiace plus.

Starostlivosť o ňu je náročnejšia. môže za to najmä nedostatok pigmentu v bielych častiach listu, v ktorých sa netvorí chlorofyl , vďaka čomu je proces fotosyntézy obtiažnejší. Za život tohto druhu monstery môžu doslova len zelené časti plný chlorofylu. Je preto veľmi dôležité rastlinke dopriať skutočne veľa denného svetla, má rada aj priame východné slnko, no nemalo by na ňu svietiť ostré slnko celý deň.

Nekamaráti sa s príliš veľa vody v zálievke a so suchým vzduchom, dbajte preto na zvlhčovanie vzduchu alebo jej priame rosenie.

Na začiatku sme trochu klamali, ak sme tvrdili, že všetky vybrané druhy monster sú ľahko zohnateľné. O Monstere Variegate sa to s určitosťou tvrdiť nedá, pravdepodobne ju totiž nezoženiete v prvom hobby markete, do ktorého si to namierite.

Pri jej zháňaní to možno bude trochu na ostrejšie lakte, ale určite nie na extra dlho. Odrezky z rastlín či celé menšie rastliny si ľahko zakúpite v rôznych rastlinárskych Facebook skupinách od bežných ľudí. Pripravili sme pre vás aj zopár tipov, kde presne ich nájdete .

 

Viac pestovateľských tipov a trikov
Viac unikátnych tipov pre pestovanie izbových rastlín

nájdete na Instagrame  „Hello Green Fellow“.

Sledovať na Instagrame

Aký zvoliť substrát pre monsteru

Vhodných substrátov, do ktorých môžete zasadiť každú monsteru je na výber viac. Všetky by však mali spĺňať atribút vzdušnosti, čo zabezpečí prisypanie perlitu či piesku. Môžete si kúpiť základný substrát na izbové rastliny a zmiešať ho s perlitom v pomere 3:1.

Niektoré obchody predávajú aj substrát s už primiešaným perlitom, môžete zvoliť aj ten, ale odporúčame ešte nejaký ten perlit navyše primiešať. Platí, že čím viac perlitu v pôde je, tým lepšie sa koreňom rastliny dýcha a nedusí sa. Samozrejme, netreba to s ním ani prehnať.

Nám sa osvedčilo rastliny sadiť aj do čistej rašeliny s primiešaným perlitom v pomere 3:1.

 

monstera subtstrát

Ako správne polievať monsteru

Dajte si pozor na prelievanie. To, že svoju monsteru prelievate zistíte napríklad aj tak, že sa jej na listoch urobia škaredé čierne škvrny. Pri monsterách platí, že menej je viac. Polievať môžete priamo do kvetináča, ale aj do podmisky. Predtým, než ju polejete, mala by vrchná časť substrátu dobre preschnúť. V zime obmedzte zálievku, v lete môžete polievať o niečo hojnejšie.

 

Výber vhodného kvetináča

Okrasné kvetináče sú bezpochyby tie najkrajšie, ale vaše monstery sa vám poďakujú vo forme nových listov práve úplne inými. Niektorí ich milujú, iní nenávidia – terakotové a hlinené kvetináče sú jasnou voľbou pri ich pestovaní. Tieto materiály sú dokonale priateľské ku korienkom vašich monster a vďaka ich savému charakteru pomaly uvoľňujú vlahu a vlhkosť, ktorú rastlina potrebujeme. Odporúčame všetkými desiatimi.

kvetináč monstera

 

Hnojenie

Ako všetky izbovky, aj monstery hnojíme štandardným hnojivom na izbové rastliny vo vegetačnom období, čiže , zhruba od apríla do októbra. Môžeme hnojiť aj takzvaným dážďovkovým čajom, ktorý zoženiete v hobby marketoch alebo vám daruje niekto, kto doma používa vermikompostér.

Celoročne môžete používať lignohumát, ktorý podporuje rast a bujnenie koreňového systému a prispieva k odolnosti a zdraviu rastlín.

Hnojenie

Časté otázky ohľadom pestovania monstery

 

Čo sa deje mojej monstere?

Škodcovia a rôzne choroby sú prirodzenou, no nechcenou súčasťou pestovania. Pozor si treba dávať na rôzne roztoče, strapky, ale aj žlté listy či čierne fľaky spôsobené preliatím či vyschnutím.

Je monstera jedovatá?

Monstera je mierne jedovatá rastlina. Je toxická pre ľudí aj pre domáce zvieratá. Nie je však tak veľmi jedovatá ako iné druhy izbových rastlín. Problémy spôsobuje ak jej skonzumujete vačšie množstvo. Môže ísť o tráviace ťažkosti, zvracanie, či pálenie kože . Pri veľmi silnej intoxikácií monsterou môže dôjsť až k strate reči.  Zaujímavé je, že monstera má chutný jedlý plod.

 

Ako rozmnožiť monsteru ?

Možno máte pocit, že z nej stačí jednoducho odlomiť list, pichnúť ho do vázy s vodou a zakorení, zdanie však môže klamať. Ak chcete monsteru rozmnožiť, vezmite si čistý ostrý nôž a odrežte zo stonky tak, aby na ste mali na odrezku aspoň dva listy a jeden vzdušný korienok. Bez vzdušného korienku sa vám rozmnožiť monsteru nepodarí. Vzniknutý odrezok vložte do nádoby s vodou a počkajte, kým sa vo vode vytvorí hustá sieť korienkov. Vodu pravidelne meňte, pridať môžete aj vyššie spomínaný lignohumát, vďaka ktorému pôjde zakoreňovanie o čosi rýchlejšie. Celý proces však bude trvať niekoľko týždňov, môže sa stať, že aj mesiacov.

Po vytvorení slušného obnosu koreňov, zasaďte.

O Autorovi:

„Hello Green Fellow“ je instagramový účet, kde nájdete množstvo tipov a trikov o starostlivosti izbových rastliniek, ktoré sú doplnené o oku lahodiace fotografie „zelených kamošov“.

Sledovať na Instagrame

 

Zdroj

 

Hello Green Fellow
Vizuálny rozprávač príbehov so zelenými kamošmi, izbovými rastlinami, v hlavných úlohách. Na Instagrame sa delí o pestovateľské tipy, triky a inšpirácie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.