Poznáte Moringu olejodárnu alebo Moringu oleifera? Ak nie, tak v prvom rade by ste mali vedieť, že ide o jednu z najvýživnejších rastlín aké boli kedy objavené, aj preto sa často označuje za superpotravinu. To, čo je z nej najcennejšie sú malé zelené listy. Výnimočná je najmä tým, že skrýva obrovské množstvo látok obsahujúcich dôležité vitamíny, minerály, proteíny a množstvo iných zložiek, ktoré sú neoceniteľé pre telo. V skutočnosti však ide o strom, ktorého pôvod je v Himalájach. Rastlinu možno svojim výzorom prirovnať k obľúbenému Matcha čaju, no svojimi vlastnosťami ho v mnohom predčí.

Veľmi veľa ľudí o Moringe ešte ani nepočulo, no v Ázii (podobne ako Ashwagandha)  a Afrike sa už využíva stáročia na liečebné účely. Dnes sa preto všetci tí, ktorí ju nepoznáte dozviete dôležité informácie.

moringa fotografia
Foto od WILLPOWER STUDIOS

V akej forme ju možno u nás dostať ?

Moringu je možné zaobstarať si v podobe celých sušených listov, častejšie však v podobe tabliet, oleja, ale aj ako prášok z čerstvých listov. Pravdou však je, že prášok je často najlepšou voľbou, pretože je výživnejší a obsahuje tiež 10-krát viac živín v porovnaní s listami. Ak však pristúpite k akejkoľvek voľbe, nikdy to nebude zlý krok.

Moringa oleifera obsahuje skutočne vysoké hodnoty minerálov a vitamínov v porovnaní s inými potravinami:

– 15x viac draslíka ako banán
– 10x viac vitamínu A ako mrkva
– 25x viac železa ako špenát
– 17x viac vápnika ako mlieko
– 8x viac magnézia ako kel, zimná kapusta
– 20x viac vitamínu E ako tofu
– 7x viac vitamínu C ako pomaranč

Moringa prášok
Foto od wikimedia

Účinky Moringy

Skvelé na tejto rastline je to, že jej užívanie neprináša žiadne vedľajšie účinky. Moringa olejodárna sa pri dlhodobom užívaní osvedčila aj ako skvelá prevencia voči civilizačným chorobám, no aj bežným chorobám. Nielenže lieči, ale je aj dobrou prevenciou. Niektoré z jej blahodárnych účinkov si zhrnieme do krátkych bodov:

 •  Zlepšuje funkciu metabolizmu (stres, myslenie, trávenie)-
 • Znižuje pocit únavy
 • Napomáha k stabilizácii inzulínu v tele
 • Napomáha mozgu pri zvládaní stresu
 • Prekonáva únavu
 • Zvyšuje imunitu
 • Skvelá prevencia voči chronickým a civilizačným ochoreniam
 • Napomáha k vstrebávaniu živín
 • Vyrovnáva hormonálnu hladinu
 • Má priaznivý vplyv na hladinu glukózy v tele
 • Znižuje riziko slepoty
 • Priaznivý účinok pre liečbe reumatických ochorení
 • Znižuje riziko vzniku zápalov, astmy a alergií
 • Prospešná pre zdravý a prirodzený vývoj plodu
 • Spomaľuje starnutie
 • Napomáha chudnutiu (prečítajte si článok moringa a chudnutie)
 • Hojí rany a zmenšuje opuchy
 • Vyživuje pleť aj vlasy
 • Pomáha s rastom vlasov
 • Môže liečiť okolo 300 chorôb a tiež niektoré typy rakoviny

Mali by ste však vedieť, že tieto vymenované účinky, aj keď je ich veľa, nie sú ani zďaleka všetky, ktorá táto zázračná rastlina má. Existuje totiž celý rad ďalších účinkov.

Strom
Foto od Starr Environmental

Dokáže Moringa liečiť rakovinu?

Táto unikátna rastlina dokáže vyliečiť okolo 300 chorôb! A je tiež pravdou, že Moringa disponuje extrémne silnými protirakovinovými účinkami, a to vďaka aktívnej látke zvanej niaziminín. Ten sa nachádza v jej listoch.

Výskumy ukázali, že liečivé účinky rastliny sa preukázali pri týchto druhoch rakoviny:
– rakovina vaječníkov
– rakovina pľúc
– rakovina pankreasu
– rakovina pečene
– melanóm (nebezpečný typ rakoviny kože)

O jej priaznivých účinkoch pri boji s touto zákernou chorobou svedčí aj fakt, že konzumácia Moringy je v Indii zrejme jedným z hlavných faktorov, prečo sa tam vyskytuje až o 84% nižší počet ľudí, ktorí trpia rakovinou pankreasu v porovnaní so západnými krajinami v USA či v Európe.

Moringa a rast vlasov

Moringa obsahuje všetky základné živiny, vitamíny a minerály, ktoré vedú k zdravým vlasom. Podporuje metabolické cesty, ktoré sa podieľajú na tvorbe keratínového proteínu a ten je životne dôležitý pre zdravé vlasy. Pomáha s rastom vlasov, stimuluje ich rast, poskytuje tiež dôležité živiny vlasovým folikulom. Je totiž potrebné dodať, že optimálny prísun oxidu kremičitého a živín z obehového systému do vlasových folikulov je životne dôležitý pre rast vašej hrivy, aby ste sa ňou mohli pýšiť. Moringa obsahuje aj v tomto prípade mimoriadne dôležitý vitamín A.

Nedostatok tohto vitamínu totiž môže mať za následok zhrubnutie pokožky hlavy, vysušenie vlasov a následne tvorbu lupín. Ak tomu chcete zabrániť a dopriať svojim vlasom to najlepšie, tak táto rastlina vám v tom rada pomôže.

moringa olej
Foto od flickr

Kto by mal moringu užívať ?

Vhodná je pre každého, kto má potrebu svoje telo zásobovať výhradne prírodným zdrojom a tiež dôležitými vitamínmi, minerálmi a živinami. Dobre urobíte aj z toho pohľadu, že ňou môžete nahradiť zbytočné syntetické výživové doplnky. Tie sa totiž po čase a ich dlhodobom užívaní stávajú neúčinné a dokonca zaťažujú organizmus.

Ďalej je určená aj ľuďom trpiacim chudokrvnosťou a s problémami s nedostatočnou výživou, taktiež pre ľudí s bolesťami hlavy a dôležitá informácia je, že pre všetky vekové kategórie.

Dojčenie

Často sa ľudia pýtajú či je vhodná aj pre tehotné a dojčiace ženy – odpoveď je, že áno. Moringa je totiž skutočne výborná pre zdravý vývin plodu, pretože obsahuje veľmi dôležité živiny. Taktiež podporuje tvorbu materského mlieka. (zdroj)

Môžu Moringu konzumovať deti?

Čo sa týka detí, môžu ju prijímať aj oni. Je vhodná pre deti staršie ako 3 mesiace v prípade, že už nie sú dojčené. U deti je veľmi dôležité, že Moringa im zvyšuje imunitu. Obávať sa nemusia ani Seniori, pre tých zas predstavuje táto rastlina optimálny zdroj prírodných a vitálnych zložiek pre ich organizmus. (zdroj)

Vhodná aj pre športovcov

Konzumáciu by mali alebo mohli zvážiť športovci, ktorí sú denno denne pod fyzickou záťažou. Vyvážená strava je pre nich mimoriadne dôležitá, a preto je Moringa určená aj im. Zásobuje organizmus dôležitými živinami a ich organizmus to veľmi ocení. Rastlina dokonca pomáha aj s rastom svalovej hmoty.

rastlina
Foto od svibhandik

 

 

 

Zdroje: medicalnewstoday, webmd

 

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

2 KOMENTÁRE

 1. Dobry den Zuzana

  V nadvaznosti na vas clanok o moringe Vam davam do pozornosti nase web stranky. Moringou sa zaoberame
  uz 5 rokov a vybudovali sme produkciu a pestovanie moringy na
  St lucii v karibiku. Pekny den
  Jarka bartos

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.