Poznáte Moringu olejodárnu alebo Moringu oleifera? Ak nie, tak v prvom rade by ste mali vedieť, že ide o jednu z najvýživnejších rastlín aké boli kedy objavené, aj preto sa často označuje za superpotravinu. To, čo je z nej najcennejšie sú malé zelené listy. Výnimočná je najmä tým, že skrýva obrovské množstvo látok obsahujúcich dôležité vitamíny, minerály, proteíny a množstvo iných zložiek, ktoré sú neoceniteľé pre telo. V skutočnosti však ide o strom, ktorého pôvod je v Himalájach. Rastlinu možno svojim výzorom prirovnať k obľúbenému Matcha čaju, no svojimi vlastnosťami ho v mnohom predčí.

 

 

Veľmi veľa ľudí o Moringe ešte ani nepočulo, no v Ázii (podobne ako Ashwagandha)  a Afrike sa už využíva stáročia na liečebné účely.  Pestovanie moringy prebieha v týchto krajinách na obrovských plantážach.

moringa fotografia
Foto od WILLPOWER STUDIOS

V akej forme ju možno u nás dostať ? Čaj, kapsule či prášok

Moringu je možné zaobstarať si v podobe celých sušených listov, častejšie však v podobe tabliet, oleja, ale aj ako prášok z čerstvých listov. Pravdou však je, že tablety sú  často najlepšou voľbou, pretože sú výživnejšie a   obsahujú  tiež 10-krát viac živín v porovnaní s listami. Ak však pristúpite k akejkoľvek voľbe, nikdy to nebude zlý krok. Populárny je aj čaj z moringy, ktorý ale obsahuje omnoho menej zdraviu prospešných látok.

Moringa oleifera obsahuje skutočne vysoké hodnoty minerálov a vitamínov v porovnaní s inými potravinami:

 • 15x viac draslíka ako banán
 • 10x viac vitamínu A ako mrkva
 • 25x viac železa ako špenát
 •  17x viac vápnika ako mlieko
 •  8x viac magnézia ako kel, zimná kapusta
 • 20x viac vitamínu E ako tofu
 • 7x viac vitamínu C ako pomaranč
Moringa prášok
Foto od wikimedia

Účinky Moringy

Skvelé na tejto rastline je to, že jej užívanie neprináša takmer žiadne vedľajšie účinky. Moringa olejodárna sa pri dlhodobom užívaní osvedčila aj ako skvelá prevencia voči civilizačným chorobám, no aj bežným chorobám. . Niektoré z jej blahodárnych účinkov si zhrnieme do krátkych bodov:

 •  Podporuje funkciu metabolizmu (stres, myslenie, trávenie)-
 • Znižuje pocit únavy
 • Napomáha k stabilizácii inzulínu v tele
 • Napomáha mozgu pri zvládaní stresu
 • Prekonáva únavu
 • Podporuje imunitu
 • Skvelá prevencia voči chronickým a civilizačným ochoreniam
 • Napomáha k vstrebávaniu živín
 • Vyrovnáva hormonálnu hladinu
 • Má priaznivý vplyv na hladinu glukózy v tele
 • Znižuje riziko slepoty
 • Priaznivý účinok pre liečbe reumatických ochorení
 • Znižuje riziko vzniku zápalov, astmy a alergií
 • Prospešná pre zdravý a prirodzený vývoj plodu
 • Spomaľuje starnutie
 • Napomáha chudnutiu (prečítajte si článok moringa a chudnutie)
 • Hojí rany a zmenšuje opuchy
 • Vyživuje pleť aj vlasy
 • Pomáha s rastom vlasov
 • Môže liečiť okolo 300 chorôb a tiež niektoré typy rakoviny

Moringa Advance

Ak ste sa rozhodli moringu suplementovať je dôležité  siahnuť po overených predajcoch. Firma Advance Nutraeutics je overenou spoločnosťou, ktorá svoje doplnky výživy testuje v prísnych podmienkach a používa výhradne certifikované suroviny na ich výrobu.  Moringa Advance je vo forme kapsúl alebo tabliet  a obsahuje vysoký podiel kvalitnej moringy. Ide o čistý extrakt bez zbytočných pridaných látok.

Moringa Advance

 • Podporí vašu imunitu
 • Komplexné zdravotné účinky v prírodnej forme
 • Čistý extrakt s pozitívnymi recenziami
 • Prírodná dávka vitamínov a minerálov
 • Pri 2ks doprava zadarmo
Zobraziť v akcií

 

Dávkovanie 2 tablety 1x denne
Cena za jednu dávku 0,07 EUR
Balenie 180 tabliet
Príchuť Bez príchute

 

Skúsenosti s užívaním

Nižšie  nájdete recenzie a skúsenosti s užívaním moringy priamo  z obchodu, ktoré dokazujú pozitívne účinky na život zákazníkov.

 

 

 

Moringa recenzie a skúsenosti  zo zahraničia

Na populárnej komunitnej stránke Quora nájdeme otázku či už niekomu pomohla moringa vyliečiť jeho zdravotný problém. V danej téme sa rozprúdila diskusia, kde sa ľudia delia o svoje skúsenosti.

Prvou je Nobella E, ktorej doktor diagnostikoval cystu na vaječníkoch, ktorú sprevádzala nepravidelná menštruácia.  Pomocou prášku z moringy sa jej podarilo docieliť po dvoch rokoch pravidelnú menštruáciu.

Na  známom portály WEBMD môžu užívatelia poskytnúť svoju recenziu na ľubovoľný doplnok výživy.  Svoje skúsenosti s užívaním moringy popisujú ľudia na tomto portály nasledovne:

„Užívam moringu nepravidelne už celé roky.  Ale vždy keď sa k nej vrátim neprestávajú ma jej účinky na moje zdravie prekvapovať.  Užívam lieky  na vysoký krvný tlak a moringa mi ho vždy zníži. Cítim sa vďaka nej energický a užíval som ju aj na kašel na ktorý mi pomohla.“

 

“ Trpím hypertenziou a mám problém s cholesterolom . Užívam moringu už 3 roky . 2 čajové lyžičky na raňajky a jednu pred spaním. Lekárske prehliadky abslovujem pravidelne každých 6 mesiacov a už 2 roky mám vynikajúce výsledky. Je dôležité aby bola vaša moringa kvalitná . Ak máte nekvalitnú moringu (môže ísť o staré listy, stonky, prebytočný prach zo spracovania) môže to spôsobiť nepríjemnosti, ktoré niektorí spomínajú nižšie. Kvalitne spracovaná moringa vám ťažkosti nespôsobí. „

Samozrejme existujú aj menej pozitívne recenzie  a skúsenosti ako napríklad

Užívam jednu lyžicu moringy do môjho zeleného čaju. Nerozpúšťa sa veľmi dobre a ani nejak dobre nechutí. Na mojom zdravotnom stave som nič extra nezaznamenal.  Ani sa nezhoršil ani sa nezlepšil.

 

Skúsenosti slovenských užíavteľov moringy

Moringa olejdorána si našla cestu aj do slovenských domácnosti a niektorí užívatelia sa podelili  o svoje skúsenosti priamo na stránkach predajcov. Jedným z overených predajcov je aj spoločnosti Nutraceutics Advance. Pod jej produktom nájdeme recenzie, ktoré hovoria napríklad o tom, že jej užívatelia:

 • Sa cítia menej unavený
 • Zlepšenie krvných testov
 • Dlhodobé zlepšenie imunity
 • Zlepšenie trávenia

Máte aj vy skúsenosti s užívaním doplnku moringa? Zanechajte váš názor v diskusií pod článkom!

 

Ako sa pestuje

Pestovanie moringy prebieha prevažne v Ázií, Afrike či Latinskej Amerike už z týchto krajín je zrejme, že moringa olejodárna obľubuje prevažne teplé podnebie. Ide o efektívny strom, ktorý kvitne veľmi skoro po zasadení z konárov alebo zo semien.  Celý postup pestovania moringy sa u nás dočítate v osobitnom článku. Pestovanie na Slovensku môže byť  v tomto prípade náročné a určite sa neodporúča ak nemáte skúsenosti s pestovaním exotických stromov.

Moringa a rakovina

Táto unikátna rastlina môže vyliečiť okolo 300 chorôb! A je tiež pravdou, že Moringa disponuje extrémne silnými protirakovinovými účinkami, a to vďaka aktívnej látke zvanej niaziminín. Ten sa nachádza v jej listoch.

Výskumy ukázali, že liečivé účinky rastliny sa preukázali pri týchto druhoch rakoviny:
rakovina vaječníkov

 1. Rakovina pľúc
 2. Rakovina pankreasu
 3. Rakovina pečene
 4. Melanóm (nebezpečný typ rakoviny kože)

O jej priaznivých účinkoch pri boji s touto zákernou chorobou svedčí aj fakt, že konzumácia Moringy je v Indii zrejme jedným z hlavných faktorov, prečo sa tam vyskytuje až o 84% nižší počet ľudí, ktorí trpia rakovinou pankreasu v porovnaní so západnými krajinami v USA či v Európe.

Moringa a rast vlasov

Moringa obsahuje všetky základné živiny, vitamíny a minerály, ktoré vedú k zdravým vlasom. Podporuje metabolické cesty, ktoré sa podieľajú na tvorbe keratínového proteínu a ten je životne dôležitý pre zdravé vlasy. Pomáha s rastom vlasov, stimuluje ich rast, poskytuje tiež dôležité živiny vlasovým folikulom. Je totiž potrebné dodať, že optimálny prísun oxidu kremičitého a živín z obehového systému do vlasových folikulov je životne dôležitý pre rast vašej hrivy, aby ste sa ňou mohli pýšiť. Moringa obsahuje aj v tomto prípade mimoriadne dôležitý vitamín A.

Nedostatok tohto vitamínu totiž môže mať za následok zhrubnutie pokožky hlavy, vysušenie vlasov a následne tvorbu lupín. Ak tomu chcete zabrániť a dopriať svojim vlasom to najlepšie, tak táto rastlina vám v tom rada pomôže.

moringa olej
Foto od flickr

Kto by mal moringu užívať ?

Vhodná je pre každého, kto má potrebu svoje telo zásobovať výhradne prírodným zdrojom a tiež dôležitými vitamínmi, minerálmi a živinami. Dobre urobíte aj z toho pohľadu, že ňou môžete nahradiť zbytočné syntetické výživové doplnky. Tie sa totiž po čase a ich dlhodobom užívaní stávajú neúčinné a dokonca zaťažujú organizmus.

Ďalej je určená aj ľuďom trpiacim chudokrvnosťou a s problémami s nedostatočnou výživou, taktiež pre ľudí s bolesťami hlavy a dôležitá informácia je, že pre všetky vekové kategórie.

Dojčenie

Často sa ľudia pýtajú či je vhodná aj pre tehotné a dojčiace ženy – odpoveď je, že áno. Moringa je totiž skutočne výborná pre zdravý vývin plodu, pretože obsahuje veľmi dôležité živiny. Taktiež podporuje tvorbu materského mlieka. (zdroj)

Môžu Moringu konzumovať deti?

Čo sa týka detí, môžu ju prijímať aj oni. Je vhodná pre deti staršie ako 3 mesiace v prípade, že už nie sú dojčené. U deti je veľmi dôležité, že Moringa im zvyšuje imunitu. Obávať sa nemusia ani Seniori, pre tých zas predstavuje táto rastlina optimálny zdroj prírodných a vitálnych zložiek pre ich organizmus. (zdroj)

Vhodná aj pre športovcov

Konzumáciu by mali alebo mohli zvážiť športovci, ktorí sú denno denne pod fyzickou záťažou. Vyvážená strava je pre nich mimoriadne dôležitá, a preto je Moringa určená aj im. Zásobuje organizmus dôležitými živinami a ich organizmus to veľmi ocení. Rastlina dokonca pomáha aj s rastom svalovej hmoty.

rastlina

Foto od svibhandik

Vedľajšie  a nežiaduce účinky

Moringa je považovaná za bezpečný doplnok výživy. Avšak ako pri každom produkte aj tu môže v špecifických prípadoch dôjsť k vedľajšim alebo nežiadúcim účinkom. Zo skúsenosti užívateľov moringy vyplýva, že nežiaduce účinky sa môžu dostaviť pri nízkokvalitných produktoch, ktoré sú vyrábané z nekvalitných stromov moringa alebo z ich častí .  Pri konzumácií nekvalitného doplnku sa môže dostaviť

 • hnačka
 • nevoľnosť

Tiež by mali byť ostražití ľudia s cukrovkou keďže môže dôjsť k zníženiu cukru v krvi a ľudia, ktorí trpia hypotyreózou.

 

 

Zdroje: medicalnewstoday, webmd

 

PREHĽAD RECENZIE
Cena / Kvalita
Bezpečnosť
Chuť
Efektivita
Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

3 KOMENTÁRE

 1. Dobry den Zuzana

  V nadvaznosti na vas clanok o moringe Vam davam do pozornosti nase web stranky. Moringou sa zaoberame
  uz 5 rokov a vybudovali sme produkciu a pestovanie moringy na
  St lucii v karibiku. Pekny den
  Jarka bartos

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.