Jazero Morské oko sa považuje za perlu najvýchodnejšieho slovenského vulkanického pohoria Vihorlatských vrchov. Nájdete ho len 22 kilometrov od Sobraniec. Vzniklo v období doznievania sopečnej činnosti v týchto vrchoch. Prirodzená hrádza bola v 70. rokoch 19. storočia zvýšená o 5 metrov. V súčasnosti je toto krásne jazero dlhé 750 metrov a v najhlbšej časti dosahuje voda 25 metrov. 

Nachádza sa v nadmorskej výške 618 m. n. m. Pohľad na neho si môžete užiť aj zo Sninského kameňa, ktorý sa nachádza vo výške 1 005 m. n. m.. Jazero spolu s okolitými lesmi bolo v roku 1984 vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu a platí tam 5. stupeň ochrany. Zaujímavé je tiež, že výbor svetového dedičstva schválil v roku 2007 zápis slovenských a ukrajinských karpatských bukových pralesov do UNESCO. Je to oblasť, kde sa nachádza aj Morské oko.

Nádherné jazero je veľmi ľahko prístupné. Auto, resp. iný dopravný prostriedok však musíte odparkovať na záchytnom parkovisku a následne idete pešo až k Morskému oku. Túra je jednoduchá, keďže cesta je asfaltová a k samotnému cieľu sa dostanete v závislosti od tempa, no cesta vám potrvá 15-20 minút. Je to skvelá prechádzka aj pre rodiny s deťmi alebo starších ľudí. Navyše, dnes tam už nechodí veľa ľudí, práve naopak. Z vlastnej skúsenosti a rozprávania pravidelných návštevníkov vieme, že odkedy túto oblasť vyhlásili za národnú pamiatku a platí tam 5. stupeň ochrany, tak stretnete tam oveľa menej ľudí. 

„Keď sme tu chodili ešte ako tínedžeri, tak sa to tu hemžilo ľuďmi. Dalo sa tu vtedy ešte kúpať a aj člnkovať. Všade dookola sa niečo dialo, dokonca sa tu organizovali diskotéky. Niektorí si prišli len oddýchnuť pri opekačke, no opekať je tu už dnes zakázané,“ povedal nám starší manželský pár, ktorý na Morské oko chodí už niekoľko desiatok rokov. „V okolí sú už iba dve chatky. Jednu sme si prenajali na víkend, v tej bola kedysi aj reštaurácia. Druhá je oproti, počas sezóny tam síce funguje malé občerstvenie, no to je všetko, čo tu nájdete. Kedysi bol aj dole pri parkovisku bufet, no všetko sa zmenilo,“ dodal manžel. Následne však povedali, že začiatkom tohto roka sa to zlepšilo a ľudia začínajú toto krásne miesto opäť objavovať vo väčších počtoch.

Počas našej návštevy sme tam stretli 4 zahraničných turistov, spomínaný manželský pár, mladý pár so psom a ešte troch ľudí, ktorí si prešli jazero dookola. Áno, dá sa prejsť celé jazero dookola a bez väčších ťažkosti. Všade panuje božské ticho. Ak si chcete užiť nádhernú prírodu v pokoji, tak neváhajte ani na sekundu. Alebo sa tam vyberte aj na víkendový pobyt, ako tak urobili spomínaní manželia, ktorí ešte čakali zvyšných členov rodinky. V prípade, že ste aktívni turisti a chcete zažiť niečo viac, môžete sa vydať na Sninský kameň, cesta od jazerá vám potrvá približne hodinu a pol a budete mať odtiaľ výhľad aj na samotné Morské oko.

View this post on Instagram

#SninskyKamen my favourite hike ☺️

A post shared by Vladimir Kudrak (@vkdrk) on

 

Zdroj: Zaujímavý svet

Foto: Zaujímavý svet

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.