Foto: Wiki

Tzv. “ zakázanú pieseň“ skompnoval v roku 1630 Gregorio Allegri vo Vatikáne . Pieseň s názvom  „MISERERE MEI, DEUS“ sa hrala iba počas Veľkého Piatku a Veľkonočnej Nedele .

Vtedajší pápež Urban VIII si pieseň zamiloval natoľko, že ju zakázal hrať pri iných príležitostiach a mimo Sixtínsku kaplnku.  A teda viac ako 100 rokov bolo možné počuť túto pieseň iba pri týchto dvoch príležitostiach a na tomto jedinom mieste.

Každý, kto by sa pokúsil prepis piesne vyniesť von bol by exemplárne potrestaný. V roku 1770 si pieseň vypočul 14 ročný Wolfgang Amadeus Mozart počas jeho talianského turné spolu s jeho otcom. Mozart nielenže prepísal celú pieseň spamäti ale dokonca v nej opravil niektoré chyby.

Nasledujúci rok Mozart predal pieseň historikovi menom  Dr. Charles Burney, ktorý pieseň publikoval a tak sa zakázaná pieseň dostala medzi ľudí a prinútila pápeža zrušiť jej obmedzenie.

 

zdroj

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.