elephant fotografia
Foto od Opt1mus76

Zatiaľ, čo pytliaci lovia slonov pre ich kly, podnikateľ John Matano z Kene sa zaujíma len o to, čo z tohto najväčšieho suchozemského cicavca vypadne. Tento muž zbiera sloní trus, ktorý následne premieňa na kvalitný papier.

Aj keď sa niektorí ľudia dívajú podozrievavo na myšlienku zberu slonieho trusu a využívanie ho na výrobu papiera, no v skutočnosti je to malý a rýchlo rastúci priemysel na východe Afriky, ktorý podľa oficiálnych štátnych dokumentov spolupracuje so 17 ďalšími firmami.

„Ak by ste opýtali mňa, či môže byť papier vyrábaný zo slonieho trusu skutočne kvalitný, mojou odpoveďou by bolo obrovské áno,“ hovorí pán Matano, ktorého spoločnosť s názvom Nampath Paper zamestnáva 42 ľudí a vytvára každoročný profit vo výške 2.3 milióna šilingov ($23000; £15700).

Keňský priemysel s „hnojovým“ papierom je situovaný Mwaluganjskej slonej rezervácii. Je to komunita, ktorá vlastní 36 km štvorcových vyhradenej plochy len pre slony a nachádza sa 45 km juhovýchodne od pobrežného mesta Mombasa. Tvorba papiera začala ako skúšobný projekt v roku 1994, 10 rokov pred tým ako si na tom miestni farmári, akým bol aj pán Matano rozbehli svoj obchod.

Samotná rezervácia bola založené v roku 1993 na to, aby pomohla ohrozeným slonom a rovnako aj chudobným miestnym farmárom.

ZDROJ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.