Možno ťažko predstaviteľné, no podľa vedcov holý fakt. Najnovší výskum totiž ukazuje, že po smrti mozog ešte istý čas pracuje a vníma tak, že ste mŕtvy. Znamená to skrátka to, že mozog si dokáže plne uvedomovať, čo sa okolo vás deje.

hospital fotografia
Foto od Parentingupstream

Možno sa vám zdá, že to nie je výskum, ale skôr niečo nadprirodzené, no nie je tomu tak. Stále žije veľa ľudí, ktorí sa po „krátkom pobyte na druhom svete“ vrátili. Nechceme napísať, že vstali zmŕtvych, no dalo by sa to k tomu prirovnať. A toto sú tí ľudia, s ktorými vedci hovorili. Zistili, že väčšina z nich sa zhodla na tom istom – videli jasné svetlo, cítili rôzne pocity, vnímali okolie a podobne. Výskum preukázal, že možno naše vedomie ešte „funguje“ krátko potom, čo sa srdce zastaví a ste praktický mŕtvy. To znamená, že ste v podstate uviaznutý vo svojom tele s mozgom, ktorý vie, čo sa s ním deje.

Tí, ktorí prežili zástavu srdca informovali v štúdii, že si boli vedomí toho, čo sa s nimi deje, a to aj napriek tomu, že boli „mŕtvi“. Znie to naozaj desivo, že sa našli takéto dôkazy. Dôkazy o tom, že sú si ľudia po smrti dokonca vedomí lekárov, ktorí vyhlásia ich smrť.
Doktor Sam Parnia je vedec, ktorý danú problematiku študuje a pozrel sa na prípady srdcového zlyhania a vedomia po smrti v Európe. V podstate dospel na základe dôkazov k záverom, že ľudia stále dokážu vnímať veci okolo seba počas prvej fázy smrti.

hospital fotografia
Foto od RyanMcGuire

„Popíšu pracujúcich lekárov a sestričky, popíšu úplné rozhovory, vizuálne vecí, ktoré sa odohrávajú, čo by im inak nebolo známe,“ povedal o tých, ktorí „prežili vlastnú smrť. Znamená to teda to, že lekári musia veľmi dobre prehodnotiť, či vyhlásia niekoho za mŕtveho? Parnia vysvetlil: „Všetko je založené na okamihu, keď sa srdce zastaví. Technicky povedané, vtedy nastáva čas smrti.“ Znie ešte strašidelnejšie, čo? Nikto zrejme nechce vnímať a počuť informáciu, že vás vyhlásili za mŕtveho.
Zmyslom práce tohto doktora je však zistiť najmä to, čo sa deje s telom osoby potom, ako jej zlyhá srdce. Zahŕňa to skúmanie vedomia a či to po smrti ešte vôbec trvá, alebo nie, a ako dlho.

Dúfa, že jeho výskum zlepší kvalitu resuscitácie a pokúsi sa zamedziť poškodeniam mozgu, ktoré častokrát nastanú pri obnove činnosti srdca.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.