Mrakodrap vypestovaný zo stromov vyhral súťaž architektov

1292

Ukrajinský tím architektov vytvoril živý mrakodrap, s ktorým vyhrali súťaž. Celá veda spočíva v geneticky modifikovaných stromoch, z ktorých vytvorili ekologický koncept výškovej budovy. Myšlienka je síce stále v teoretickej rovine, no tento projekt dokázal vyhrať súťaž, kde mal ďalších 500 konkurentov.

Cieľom súťaže bolo priniesť spôsob, akým možno postaviť budovy s čo najväčším ohľadom na životné prostredie. Strom možno podľa architektov geneticky upravovať tak, aby sa z neho stal mrakodrap a jednotlivé poschodia by tvorili jeho konáre. Už existujú návrhy aj na tvorbu nábytku zo stromov. Tím stojaci za projektom vysvetlil: „Veríme, že integráciou týchto geneticky upravovaných stromov počas ich rastu a použití v architektúre dokážeme obnoviť rovnováhu medzi digitalizovanými megamestami a zdrojmi Zeme, ktoré sa postupne vyčerpávajú“.

Tento strom je samostatný živý organizmus s vlastným koreňovým systémom, zavlažovaním aj mechanizmami starostlivosti. Tento systém by mohol zmeniť mestské scenérie a zabezpečiť produkovanie nižších emisii. Takéto budovy by na prežitie potrebovali vodu a hnojivo. Andrii Lesyuk vysvetlil, že z týchto stromov je možné vytvoriť budovy za 15 rokov. Modifikované stromy totiž rastú oveľa rýchlejšie ako bežné. „Pomocou špeciálnych vodiacich systémov dokáže vypestovať mrakodrap,“ povedal Andrii, ktorý stojí za projektom. Všetci teraz budú so záujmom sledovať kam sa tento plán posunie.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre