Národný park Muránska planina je skutočne nádherný a písali sme vám už zopár tipov, čo sa tam oplatí vidieť. Dnes vám však predstavíme ďalšie a stihnete ich prejsť za jeden deň! Vôbec sa pri tom nudiť nebudete, práve naopak, užijete si toto čarokrásne miesto do sýtosti. Celý tento národný park je jedinečný najmä svojou prírodou.

Horské sedlo Zbojská

Nájdete ho pri mestečku Tisovec v Banskobystrickom kraji, presnejšie v hlavnom hrebeni Veporských vrchov, a to medzi Bánovom (1 038,8 m. n. m.) a Fabovou hoľou (1 438,8 m. n. m.). Samotné sedlo sa rozprestiera v nadmorskej výške 725 metrov nad morom. Je to veľmi krásne miesto, ktoré obklopuje jedinečná príroda a ak sa tam vyberiete aj s celou rodinou, určite sa nudiť nebudete. Nájdete tam napr. rozhľadňu Zbojská, ktorá sa týči na lúke oproti salašu s rovnakým názvom, kde sa môžete dobre najesť či ubytovať v krásnych okolitých chatkách. Ďalej je k dispozícii požičovňa bicyklov, budete si môcť vyskúšať jazdu na koni hucúľ, pre turistov je k dispozícii zbojnícky chodník či veľmi zaujímavá zbojnícka strela.

Súčasťou zbojníckej strely je jedinečný vyhliadkový autobus, ktorý premáva na trase Zbojnícky dvor sedlo Zbojská – Gazdovský dvor sedlo Chlipavice. Môžete ho však využiť aj na krátke vyhliadkové jazdy po okolí sedla.

Lúka plná sysľov

Nájdete ju v lokalite Biele Vody pri Muráni. Nie je to však obyčajná lúka. Sysle sú už na ľudí zvyknuté tak, že ich tam chodia bežne kŕmiť a ak máte nejakú dobrotu, pribehnú vám až k rukám. O túto atrakciu je obrovský záujem. Okrem týchto maličkých pobehujúcich zvierat tam nájdete aj pasúce sa krásne somáriky. Okolitá príroda je veľmi jedinečná, budete sa mať na čo pozerať. Skúste tam zavítať, nie je to zážitok len pre malých, ale aj pre veľkých.

Tieto milé zvieratká majú navyše vyhrabané diery aj mimo svojej ohrady. Nikdy neviete, odkiaľ na vás vykúknu. Dokonalá atrakcia pre rodinu s deťmi.

Ak máte radi pekné výhľady a chcete si pozrieť krásny maľovaný kríž, po ceste sa zastavte nad obcou Muráň, kde sa týči na kopci a môžete si užiť aj turistiku, alebo si iba pri ňom posedieť a pokochať sa okolitou prírodou.

Zdroj: Zaujímavý svet

Foto: zaujímavý svet

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.