Aj takéto príbehy píše sam život. 66-ročný muž mohol v utorok 3. novembra prvýkrát voliť v prezidentských voľbách po tom, čo strávil takmer tri desaťročia vo väzení za trestný čin, ktorý nespáchal. Anthony Ray Hinton, ktorého príbeh bol uvedený v relácii True Justice od HBO, bol v roku 1985 obvinený z vraždy dvoch manažérov reštaurácií s rýchlym občerstvením v atlantskom Birminghame. Odsúdili ho na doživotie a celých 28 rokov ho držali v cele na samotke.

 

Vďaka jeho skúsenostiam za mrežami, keď mu boli odobraté jeho práva, je teraz ešte viac odhodlaný niečo zmeniť.Slobodu si neviete naozaj vážiť, až kým vám nebude vzatá. Keď som bol 30 rokov zatvorený, uvedomil som si, aké dôležité je voliť. Tým, že nevolíte, umožníte nesprávnym ľuďom zaujať post „vodiča“, čo im umožní vás ešte viac utlačovať,“ dodal. Anthony bol oslobodený 3. apríla 2015. Nebol však oprávnený voliť vo voľbách v roku 2016. Až v roku 2018 schválili zákon, ktorý umožňuje voliť aj ľuďom, ktorí boli predtým odsúdení za ťažké trestné činy.

Počas procesu v roku 1985 obžaloba tvrdila, že tento chlapík, ktorý mal v tom čase iba 29 rokov, je vinný z dvoch vrážd. Tvrdili to iba na základe nájdeného revolveru, ktorý ani nepatril jemu, ale jeho matke. V roku 2002 však experti na strelné zbrane vypovedali, že táto konkrétna zbraň nebola vražednou zbraňou. V tom čase mal štyridsaťročný Anthony naplánovaný nový súdny proces po tom, čo alabamské ministerstvo forenzných vied potvrdilo, že guľky, ktoré obete zabili, nemohli byť použité v tejto zbrani. Prešli však roky a na slobodu sa chlapík definitívne dostal až v roku 2015.

 

Foto od youtube

„Pre mňa to bol deň slobody venovaný všetkým ľuďom, ktorí boli lynčovaní, utláčaní, zastrašovaní či zbavení volebného práva,“ uviedol Anthony. Chlapík je veľmi šikovný, pretože ako 64-ročný napísal a vydal memoáre s názvom ‚Slnko svieti: Ako som našiel život a slobodu v cele smrti.‘ 

 

Zdroj

 

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.