John Beal bojoval vo vietnamskej vojne a aj napriek tomu dokázal zaobstarať pre svoju rodinu bezpečný domov. Avšak, aj po vojne trpel, pretože ho veľmi trápilo zdravie. Usadil sa so svojou rodinou v Seattli v štáte Washington. Do jedného roka od konca vojny však utrpel až tri infarkty. 

V nemocnici mu oznámili, že mu ostávajú posledné 4 mesiace života. Lekár mu odporučil, aby si našiel nejaký koníček. A on poslúchol. Jedného dňa sa vydal k Hamm Creek a všimol si, že vodný tok je extrémne znečistený. Zožltnutá voda, ktorá bola znečisťovaná blízkymi čistiarňami, bola navyše naplnená rozbitými autami, mŕtvymi rybami a hnilobným odpadom. Toto miesto pre zvieratá nebolo obývateľné. Okamžite v ňom skrsol nápad.

Foto od youtube

„Myslel si, že vo Vietname urobil veľa škôd, tak prečo nevyčistiť prostredie, v ktorom žije ešte predtým, ako umrie?“ spomenula si na otcove slová Johnova dcéra. John okamžite začal s čistením celej vodnej plochy. Zistil, že je potrebné odstrániť aj podzemné znečisťujúce potrubia, tak to urobil. Po rokoch práce je Hamm Creek prekvitajúcou oázou divokých zvierat a miestom, ktoré je na pohľad opäť nádherné.

„V prvom roku mi bolo povedané, že toto miesto sa mi nikdy nepodarí zmeniť a vrátiť do pôvodného stavu,“ povedal ešte v čase, kedy žil. „Nuž, podarilo sa. Je to dôkaz toho, že môžete urobiť naozaj všetko, čo chcete, ak máte nápad a vášeň. Ak to budete presadzovať a držať sa svojho zámeru dostatočne dlho, zmeníte svet.“

A čo je zaujímavé, John nežil len tie 4 mesiace, ktoré mu stanovil lekár, ale žil ďalších 27 rokov. Zomrel v roku 2006. Až keď tento hrdina zomrel, až vtedy si ho ochrancovia za jeho prácu uctili a snažia sa toto jeho úsilie udržiavať a pokračovať v ňom. Hamm Creek je odvtedy dokonalým miestom pre zvieratá, ktoré tam prebývajú, ale aj pre ľudí, ktorí okolo neho prechádzajú. A takouto „kvapkou“ môže prispieť k zveľadeniu sveta každý z nás. Ak sa trochu posnažíme.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.