V malom mestečku v blízkosti jazera Tahoe našiel muž veľký kus histórie. Max Brown jedného dňa prechádzal skládkou odpadu, keď odrazu spozoroval hromadu starých kníh ukrytých pod niekoľkými starými kazetami. Začalo pršať, a tak sa 37-ročný muž rozhodol vziať ich toľko, koľko dokáže uniesť.

Trvalo až šesť mesiacov, kým sa Max a jeho priatelia rozhodli túto zbierku kníh, alebo skôr zväzkov, otvoriť. Nebol to však obsah knihy, ktorý upútal Maxovu pozornosť – bola to správa, ktorá bola napísaná vo vnútri na prednom obale. V dvoch knihách našiel ručne napísané nápisy, kde stálo: „Z knižnice Thomasa Jeffersona.“ 

thomas jeffersons  fotografia
Foto od -Jeffrey-

Vzrušený z predstavy, že bude vlastniť kus americkej histórie, oslovil niekoľko expertov, aby tento podpis overili. Najprv mu však bolo povedané, že rukopis sa nezhoduje a knihy sú falošné. O niekoľko mesiacov neskôr náhodne sledoval epizódu istej televíznej šou, kde ukázali niekoľko zväzkov, ktoré patrili Jeffersonovi – a ich nápisy vyzerali presne tak, ako tie na jeho knihách.

Začal skúmať literárne návyky bývalého prezidenta a zistil dva dôležité fakty. Jefferson často inicioval stránky svojich osobných kníh a na prvú stranu písal text do stredu. Obe knihy mali tieto jedinečné úpravy.

Poslal preto e-mail odborníkovi v prezidentskej knižnici Jeffersona a spýtal sa, či dokáže overiť pôvod kníh. Tentokrát však neuviedol, že ich našiel na skládke odpadu. Prišla mu odpoveď. Žena, ktorá sa tým zaoberala vyhlásila, že skutočne boli zakúpené v roku 1818 slávnym mužom a zakladateľom Deklarácie nezávislosti.

Max nakoniec vydražil knihy za 8 000 dolárov a povedal, že tieto peniaze mu v tom čase výrazne pomohli po finančnej stránke. Napriek tomu si stále bude pamätať tento príbeh, ktorý sa začal tým, že niečo našiel v obyčajnej hromade odpadu.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.