Španielsko je krajinou, kde sa ľudia dožívajú v priemere veľmi vysokého veku. V tomto ukazovateli im patria popredné priečky. Je otázne čo to spôsobuje. Myslíte si, že ich tradičné víno, ktoré radi popíjajú? Nuž, zrejme v tom bude aj spôsob života či návyky, ktoré k dlhšiemu životu nepochybne prispievajú.

spain people fotografia
Foto od Robbie1

Podľa správy Inštitútu pre hodnotenie zdravia, ktorá bola v týchto dňoch publikovaná, sa očakáva, že Španieli dosiahnu v roku 2040 najvyššiu priemernú dĺžku života na svete. A predpokladá sa, že predbehnú aj Japoncov. Priemerná veková hranica údajne dosiahne 85,8 rokov. 

Vo všeobecnosti majú ľudia v tejto krajine oveľa uvoľnenejší život, pokiaľ ide o jedenie či pitie.

Pozrite si teraz prognózu priemernej dĺžky života aj ďalších krajín, a to pre rok 2040:

Španielsko: 85,8 rokov
Japonsko: 85,7 rokov
Singapur: 85,4 rokov
Švajčiarsko: 85,2 rokov
Portugalsko: 84,5 rokov
Taliansko: 84,5 rokov
Izrael: 84,4 rokov
Francúzsko: 84,3 rokov
Luxembursko: 84,1 rokov
Austrália: 84,1 rokov
Spojené kráľovstvo: 83,3 rokov
Írsko: 83,3 rokov
Nemecko: 83,2 rokov
Čína: 81,9 rokov
Chorvátsko: 80,2 rokov

Zatiaľ čo stredomorská strava nepochybne zohráva významnú úlohu, kľúčovým faktorom je pravdepodobne aj bezplatný systém zdravotnej starostlivosti. V rámci Španielska majú tiež niektoré veľmi kvalitné nemocnice a sú tam vysoké platy. Toto je ďalší dôležitý faktor. Napríklad kuchyňa v dvoch častiach Španielska, a to v susediacich regiónoch La Rioja a Navarra, obsahuje oveľa viac zeleniny, ako inde. A samozrejme, vyrábajú a pijú veľa, už spomínaného kvalitného vína. Jedenie tých správnych jedál je stále veľkou súčasťou španielskeho života.

spain food fotografia
Photo by Life-Of-Pix

Zaujímavé je tiež, akým spôsobom sa v tejto krajine už dlhé roky obeduje. Obľubujú totiž veľké víkendové rodinné obedy, ktoré sú veľmi populárne. Či už v domácnosti, alebo v reštaurácii, s tromi, štyrmi alebo dokonca piatimi generáciami. Silná rodinná štruktúra znamená, že starší ľudia získavajú oveľa väčšiu podporu a lásku – často totiž žijú so svojimi dospelými deťmi, ktorí sa o nich vzorne starajú. Čo si na Slovensku možno ani nevieme predstaviť.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.