Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) poukazuje na výrazný rozdiel slovenského a českého odmeňovania zdravotných sestier. U našich západných susedov sú mzdy sestier v súčasnosti na vyššom stupni. Zatiaľ čo sa od 1. januára 2022 zvýšili v Česku o 6%, u nás len o 3,75 %, čo je navýšenie od 36 € do 45 € v hrubom.

„Česko je najväčším vysávačom našich sestier a my sme pre nich ideálnou liahňou,“ píše sa vo facebookovom príspevku Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. 

Zdroj: Picryl

Zdravotná sestra v Česku, ktorá pracuje u poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti, dostane od 1. 1. 2022 mzdu od 1 135 € do 1 678 €, pričom ide o sestry so základným vzdelaním, teda s odbornou spôsobilosťou na výkon pracovných činností sestry. Tieto mzdy sa u našich susedov zvyšujú podľa odpracovaných rokov. 

„Slovenská sestra začína po absolvovaní štúdia od 1. 1. 2022 so mzdou 1 008 €. Na rozdiel od českej sestry sa jej mzda nezvyšuje podľa odpracovaných rokov praxe. Tú istú mzdu má sestra, ktorá práve skončila štúdium, ako aj sestra s 30 a viacročnou praxou,“ uvádza sa pre porovnanie. 

Graf na Facebooku SK SaPA zobrazuje aj mzdy zdravotných sestier so špecializáciou. Tie sú odmeňované iným spôsobom, keďže ich náročnosť práce je vyššia. V Česku začínajú tieto mzdy hodnotou 1 228,46 € a približne po 32 rokoch praxe je mzda špecializovaných zdravotných sestier 1 810 €, a to hovoríme len o základnej zložke mzdy, bez ďalších príplatkov ako sú nočné služby, služby počas víkendov, sviatkov a podobne. Slovenská sestra je výrazne chudobnejšia. U nás dosiahne mzdu 1 228 € a je úplne jedno, či má prax v špecializačnom odbore mesiac, rok alebo 40 rokov

Slovensko dnes čelí podľa komory sestier kríze ošetrovateľskej pracovnej sily. Uvádza, že aj keď máme vzdelané sestry, nútime ich vykonávať prácu upratovačiek, sanitárov, asistentov a v niektorých prípadoch aj prácu lekárov. 

„Náš systém, prístup našich manažérov a politikov, vyháňa sestry a pôrodné asistentky. V roku 2021 sme prišli o 965 sestier a pôrodných asistentiek, čo je viac ako v roku 2020,“ dodáva sa v závere príspevku.

ZDROJ

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.