Krajina zimy, ľadu a miesto bez života – toto symbolizuje pre mnohých ľudí Antarktída. Možno sa zdá, že život v týchto nehostinných podmienkach nemôže existovať. Opak je však pravdou. Dôkazom je nasledujúci objav. 

Tím vedcov z Nového Zélandu objavil pod ľadom, v hĺbke 500 metrov, ekosystém. Podľa portálu The Guardian sa nachádza stovky kilometrov od Rossovho ľadového šelfu.

Keď sa vedci prevŕtali ľadovcom až do rieky, na záberoch z ich kamery si všimli množstvo obojživelníkov, malé živočíchy podobné homárom, kraby či roztoče. „Chvíľu sme si mysleli, že s kamerou nie je niečo v poriadku, ale keď sme lepšie zaostrili, všimli sme si článkonožce s veľkosťou približne 5 milimetrov,“ vyjadril sa Craig Stevens z Národného inštitútu pre vodu a atmosféru. 

Zdroj: flickr

Vedci sa na Antarktíde venovali skúmaniu klimatickej zmeny. Podarilo sa im však toho oveľa viac. Nečakaný objav ekosystému zaujal nielen vedcov, ale aj milovníkov tejto ľadovej krajiny. 

ZDROJ

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.