Lov veľrýb na Islande sa v tomto roku konať nebude, pričom jedna z veľkých spoločnosti tvrdí, že sa k lovu veľrýb už nikdy v budúcnosti nevráti. K tomuto rozhodnutiu výrazne napomohol aj aktuálny koronavírus.

, Na Islande tento rok už údajne nezabijú ani jedinú veľrybuVeľrybárska spoločnosť IP-Utgerd oznámila začiatkom tohto týždňa, že zavesí svoje harpúny na klinec, a to kvôli finančným ťažkostiam spôsobeným rozšírením rybolovných zón okolo islandského pobrežia. Táto veľká spoločnosť tvrdí, že lov v islandských vodách už nie je finančne životaschopný. Generálny riaditeľ, Gunnar Bergmann Jonsson, sa k celej situácii vyjadril takto: “Už nikdy nebudeme loviť veľryby, končíme s tým ako spoločnosť navždy.”

, Na Islande tento rok už údajne nezabijú ani jedinú veľrybuMedzitým aj ďalšia spoločnosť s názvom Hvalur oznámila, že končí. Ako dôvod uviedli tvrdú konkurenciu v podobe japonských lovcov veľrýb. Generálny riaditeľ Kristján Loftsson navyše povedal, že prepuknutie koronavírusu by jeho zamestnancom veľmi sťažilo, až dalo by sa povedať znemožnilo, prácu. Tvrdí tiež, že väčšina veľrybieho mäsa sa predáva do Japonska, ale jeho spoločnosť v súčasnosti nemôže konkurovať veľrybárskemu priemyslu v krajine, kde je lov podporovaný priamo japonskou vládou. Okrem iného je tiež pravdou, že koronavírus je momentálne najväčší nepriateľ a prežitie týchto spoločností absolútne znemožnil.

, Na Islande tento rok už údajne nezabijú ani jedinú veľrybu

Spoločnosti zaoberajúce sa lovom veľrýb tvrdia, že veľrybie mäso by sa mohlo potenciálne použiť ako potravinový doplnok bohatý na železo pre pacientov trpiacich chudokrvnosťou. Na druhej strane sú však aktivisti. Je preto logické, že tieto správy uvítali najmä bojovníci za práva zvierat a dúfajú tak, že s lovom týchto zvierat by sa mohlo čoskoro úplne prestať. Fabienne McLellan, spolupredsedníčka pôsobiaca v spoločnosti Ocean Care, sa vyjadrila takto: “Je to skutočne úžasná správa, že veľryby ušetrí tak veľká spoločnosť, akou je Hvalur hf, od harpún. Lov veľrýb bol na Islande v minulosti viackrát pozastavený, ale vždy sa obnovil. Teraz sa však zdá, že lov veľrýb by sa na Islande mohol zastaviť už navždy. Raz to tak jednoducho musí byť.”

 

 

 

Zdroj

Foto: Facebook

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.