Rok 2019 je rokom veľkých zmien v životnom prostredí, a to na celom svete. Je jasné, že záujem o environmentálne zmeny neustále rastie. Zdá sa, že ľudia si začínajú viac uvedomovať, v akej vážnej situácii sme.

Pri športových podujatiach, akým je aj londýnsky maratón, dochádza k spotrebe obrovského množstva vody, ktorá je väčšinou balená v plastových fľašiach. Tento maratón je obrovské podujatie, čo sa prejavuje aj tým, že napr. v roku 2018 bolo použitých neuveriteľných 920 000 plastových fliaš, ktoré končili väčšinou pohodené na uliciach. Ľuďom to začalo výrazne vadiť a situáciu sa rozhodli nadobro zmeniť.

V tomto roku začali organizátori spolupracovať s firmou Skipping Rocks Lab, ktorá vytvára vodné vrecká nazývané Ooho. Tie sú vyrobené z morských rias. Hlavným cieľom spoločnosti Ooho je vytvoriť obaly, ktoré sú ľahko rozložiteľné a nezanechajú za sebou žiaden odpad. Tento obal je úplne biologicky rozložiteľný.

Práve na londýnskom maratóne sa rozhodli, že namiesto plastových fliaš využijú tieto zaujímavé vrecká. Neslúžia len ako nádoba na vody, ale aj iné nápoje, koktaily či omáčky. Kapsula biodegraduje za 4-6 týždňov a nezanecháva žiaden odpad. Tento projekt sa ujal tak, že niektorí sa rozhodli využívať tieto kapsule ako obaly na rôzne omáčky a plánuje sa ich využitie aj na iné účely.

Zdroj

Foto: boredpadna

1
Zanechať komentár

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
O. z. Be hero, go zero (Bud hrdina pre planétu) Recent comment authors
  Subscribe  
nové najstaršie Najlepšie hodnotené
Upozorniť
O. z. Be hero, go zero (Bud hrdina pre planétu)
Anonym
O. z. Be hero, go zero (Bud hrdina pre planétu)

Prepáčte, ale píšete že NAHRADILI? To je mierne zavádzajúca informácia. Maximálne tak zredukovali na 700 tisíc (viď článok a foto – bežec v jednej ruke kapsula, a v druhej plastová fľaša), čo je samozrejme stále lepšie ako nič – ale bolo by to vhodné v článku uviesť na pravú mieru. Inak neviem, ale hygiena by toto na Slovensku asi ťažko schválila – podľa fotky organizátor to rozdáva v plastových rukaviciach, ale bežec si to berie holými rukami. Takže riziko kontaminácie ako vyšité, pokiaľ si tie rukavice nevymení za nové po každom podaní kapsule, čo pochybujem a bola by to ekologická… Read more »