Na Maldivách budujú bezpečné „mesto nádeje“, čím reagujú na zvyšujúce sa hladiny morí a oceánov

442

Tým, že stúpajú morské hladiny, hrozí ponorenie Maldív. Inovátori však prišli s riešením, ktoré spočíva v tom, že postavia úplne nový ostrov. V dôsledku zvyšujúcich sa teplôt a topenia ľadovcov na celom svete vedci odhadujú, že zvýšenie hladiny mora by mohlo do konca storočia dosiahnuť až jeden meter – každý centimeter sa pritom rovná asi miliónu ľudí vysídlených z nízko položených domovov.

View this post on Instagram

#hulhumale #maldives #drone #fimix8se #sunset

A post shared by Mohamed Ziyad (@ziyaadhu) on

Samotná existencia Maldív v Indickom oceáne je v rovnováhe globálneho otepľovania. V roku 2004 sa uvádzalo, že 80% z tamojších 1200 ostrovov nie je viac ako jeden meter nad morom. Bohužiaľ sa tento údaj nezlepšil a stal sa zdrojom obáv pre viac ako 500 000 obyvateľov súostrovia. Existuje aj iné riziko, keďže 70% infraštruktúry krajiny je ohrozenej stúpajúcou slanou vodou a nepredvídateľnosťou prírodných katastrof, ako bola napríklad smrteľná vlna tsunami v roku 2004.

Mohammed Waheed Hassan, viceprezident tohto malého národa, vo svojej správe z roku 2010 poznamenal, že do roku 2100 bude zrejme všetkých 200 ostrovov v krajine pod vodou. „Maldivy stoja v prvej línii boja proti zmene podnebia. Sme jednou z najzraniteľnejších krajín na Zemi, a preto sa musíme prispôsobiť zmene podnebia. Predstavujeme Hulhumalé, umelý ostrov, ktorý bude akýmsi mestom nádeje, ktorého cieľom je zachovať spôsob života Maldivčanov a zároveň pomôcť pri odstraňovaní sociálnych problémov, ako je nezamestnanosť a poskytovanie služieb,“ povedal Mohammed.

S cieľom vybudovať nový ostrov s rozlohou takmer 200 hektárov boli z morského dna odčerpané milióny kubických metrov piesku. Proces sa začal v roku 1997 a skončil v roku 2002. Len o dva roky neskôr sa na ostrov nasťahovalo asi 1 000 ľudí – v súčasnosti tu žije najmenej 50 000 obyvateľov. Dúfajú, že za pár rokov sa Hulhumalé stane domovom pre viac ako 240 000 ľudí.

Budovy sú orientované na sever-juh, ulice sú zas navrhnuté tak, aby optimalizovali prienik vetra a znižovali závislosť od klimatizácie. Školy, mešity a susedské parky sú od rezidenčnej zástavby vzdialené 100 až 200 metrov, čo obmedzuje používanie automobilov. Ahmed nazval Hulhumalé prvým ázijským inteligentným mestom so 100% gigabitovým pripojením. Okrem iného má mesto nádeje veľké predpoklady pre cestovný ruch. Pripravuje sa tiež výstavba vodného zábavného parku, jachtový prístav či nemocnica.

 

 

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre