Architektonické štúdio odhalilo ako bude vyzerať „hlavné mesto“ na Marse s nádejou, že projekt bude môcť byť zrealizovaný pomocou oxidu uhličitého a vody na tejto červenej planéte.

Toto mesto bude niesť názov Nüwa a postaviť ho plánuje spoločnosť ABIBOO na jednej strane útesu na Marse, aby bolo chránené pred žiarením a meteoritmi. Zároveň chcú zamedziť priamemu slnečnému žiareniu a zabezpečiť dobrý prístup k vode.

Mesto postavia výlučne z materiálov nájdených na Marse, aby dokázali zabezpečiť jeho udržateľnosť. Budú sa tam nachádzať domy, kancelárie, ale aj zeleň, pričom domov by malo poskytnúť pre 250 000 ľudí.

Spoločnosť prišla s týmto nápadom na základe vedeckého výskumu spoločnosti The Mars Society a siete SOnet, zatiaľ čo názov mesta odvodili od mytologickej čínskej bohyni, ktorá chráni ľudí a údajne roztavila päť kameňov, aby ich nahradila 5 robustnými spoločenskými piliermi.

ABIBOO má s mestom svoje plány, no predpokladá sa, že výstavba sa začne až v roku 2054 a obývateľné nebude skôr ako v roku 2100. Medzi planétami si spoločnosť predstavuje dopravu, ktorá bude prepravovať osoby medzi planétami za jeden až tri mesiace.

Čo sa týka jedla, tak to by si mali obyvatelia mesta vypestovať a vypestované potraviny by tvorili polovicu stravy pre ľudí. Dôležitú úlohu by však mali hrať aj riasy. A čo viac, realizátori tohto nápadu už majú dokonca aj predstavu o tom, koľko by to mohlo záujemcov o takýto život stáť.

Životné náklady na Marse odhadujú už teraz na 250 000 eur. Táto cena zahŕňa jednosmernú cestu na Mars, obytnú jednotku, prístup ku všetkým zariadeniam, službám a jedlu, ale aj k pracovnej zmluve. Obyvatelia totiž budú venovať 60-80% práci na úlohách zadaných mestom.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.