NASA oznámila, že našla definitívne dôkazy o prítomnosti vody na Mesiaci a že sa tam nachádza množstvo „vodných pascí“, ktoré tam túto vzácnu kvapalinu stabilne udržujú vo väčšom množstve, ako si doteraz ktorýkoľvek vedec myslel.

Foto od Pixabay

Je to obrovský prielom, ktorý pripravuje pôdu pre ďalšie skúmanie zvyšku slnečnej sústavy. Vedci si predtým mysleli, že slnečná strana Mesiaca nebude schopná zadržiavať vodu, no zdá sa však, že to nie je pravda a v oblastiach, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu, sa taktiež nachádza nemalé množstvo vody. So zistením prišla vedkyňa Casey Honniballová spolu s jej odborným tímom. Pomocou merania vlnových dĺžok slnečného žiarenia napokon objavili chemickú stopu, ktorá definitívne potvrdila prítomnosť vody na Mesiaci.

Paul Hayne, odborný asistent v laboratóriu pre fyziku a vesmír na Coloradskej univerzite v Bouldere, vysvetlil: „Ak si dokážete predstaviť, že stojíte na povrchu mesiaca blízko jedného z jeho pólov, všade by ste videli takzvané krátery plné ľadu. Najnovšie zistenie ukazuje, že tamojšia voda bude prístupná nielen na pitie, ale bude môcť byť využívaná ako raketové palivo a všetko, na čo NASA vodu potrebuje.“ Otázne však stále zostáva to, v akej podobe sa tam voda v skutočnosti vyskytuje.

Môže ísť o tzv. mesačné sklo, ktoré vzniká po tom, čo na lunárny povrch dopadne meteorit a samotná sila nárazu roztaví mesačný prach, ktorý sa rýchlo schladí. Druhou možnosťou je, že ide o malé ľadové kryštáliky nachádzajúce sa medzi zrnkami lunárnej pôdy. Otázna je však aj hĺbka, v akej sa voda nachádza, no to budú schopné zistiť až po pristátí na Mesiaci a následných vrtoch. Tento nový objav taktiež prispieva k úsiliu NASA dozvedieť sa o Mesiaci viac a tým aj podporiť prieskum hlbokého vesmíru. NASA vyšle prvú ženu a jedného muža na mesačný povrch v roku 2024.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.