Na najvyššej hore sveta a v jej okolí sa našlo množstvo nebezpečného odpadu

590

Mount Everest je domovom úžasných výhľadov, historických výkonov vytrvalosti, ale bohužiaľ aj plastov. Plast je jedným z najväčších znečisťovateľov nášho životného prostredia a je už naozaj všade. Začiatkom tohto roka vedci zistili, že oblasti oceánskeho dna pokrýva 14 miliónov metrických ton mikroplastov. To je dno mora a teraz sa množstvo podobného odpadu našlo aj na najvyššej hore sveta.

S výškou 8 848 metrov sa kedysi považoval Mount Everest za neprekonateľný. Teraz samozrejme vieme, že veľa ľudí dosiahlo jeho vrchol a zmenil sa na turistickú atrakciu pre skúsených turistov. Hora však trpí a mení sa pod ťarchou klimatických zmien. Globálne otepľovanie spôsobilo, že ľad v základnom tábore v Nepále poklesol o 50 metrov nižšie ako bol pred 35 rokmi. Ostatné oblasti na Evereste, ktoré sa kedysi považovali za bezpečné a nemali sa topiť, sú čoraz viac ohrozené.

Vo veľkej výške sa našli mikroplasty. Aj keď sú malé a pre ľudské oko takmer neviditeľné, je obzvlášť ťažké ich odstrániť. Vedec Imogen Napper, ktorý analyzoval vzorky snehu v laboratóriu University of Plymouth, pre National Geographic uviedol:Koncentrácie odpadu na hore sú prekvapivé. Je to totiž miesto, ktoré stále považujem za jedno z najodľahlejších a najčistejších na Zemi. Teraz sme plasty našli od samotného dna hlbokého mora až po vrchol najvyššej hory Zeme“.

V časopise One Earth bolo nedávno publikovaných množstvo nových výskumných prác zaoberajúcich sa dopadmi človeka a klimatických zmien na Everest a jeho okolie. Stalo sa tak po tom, čo interdisciplinárny tím viac ako 30 vedcov minulý rok zhromaždil vzorky z celého nepálskeho údolia Khumbu. V nádobe naplnenej snehom z blízka vrcholu, ktorú zhromaždil glaciológ Mariusz Potocki, sa našli vlákna mikroplastov. Materiál na hore sa najviac pripisuje syntetickému oblečeniu horolezcov.

Podľa publikácie jediný gram syntetického oblečenia môže uvoľniť 400 mikroplastových každých 20 minút používania. Ak by ste si počas roka obliekli kabát s hmotnosťou približne 0,9 kilogramov, ročne by to prinieslo až miliardu vlákien. Bohužiaľ, zatiaľ čo vynášať jednorazové plasty do hory bolo už zakázané, predpokladá sa, že hromadenie mikroplastov bude pokračovať.

 

Zdroj

Foto: Pixabay

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre