Zdá sa, že Nový Zéland bude prvou krajinou, ktorá zakáže nákup cigariet ľuďom narodených po roku 2004 vrátane, no tam to nekončí. Je to jedno z opatrení, ktoré je súčasťou plánu krajiny zbaviť sa do roku 2025 tabakových výrobkov a tým aj fajčiarov.

, Na Novom Zélande sa chystajú zakázať fajčenie ľuďom narodených po roku 2004 vrátane
Foto od Pixabay

Znamená to jednoducho to, že začnú zo zákazom pre spomínané ročníky a postupne budú vekovú hranicu ľudí, ktorí budú mať povolené si cigarety kúpiť, zvyšovať. Ďalšie návrhy spočívajú napríklad v znižovaní nikotínu v tabakových výrobkoch či obmedzení miest kde bude možné tabakové výrobky zakúpiť.

K týmto krokom pristúpili aj kvôli faktu, že približne 4 500 ľudí zomrie v krajine každý rok v dôsledku užívania tabaku. Tieto plány už podporili aj organizácie verejného zdravia, ako napríklad aj novozélandská rakovinová spoločnosť. Generálna riaditeľka tejto organizácie povedala toto: „Tento návrh ide nad rámec pomoci ľuďom prestať fajčiť. Musíme ochrániť budúce generácie pred škodlivosťou tabaku. Je to najškodlivejší spotrebný výrobok v histórii“.

, Na Novom Zélande sa chystajú zakázať fajčenie ľuďom narodených po roku 2004 vrátane
Foto od Pixabay

Nový Zéland sa tak stane prvou krajinou, kde začnú pomaly ale isto zanikať tabakové výrobky. Plán je to veľmi smelý, tak uvidíme ako to dopadne. Každopádne postoj k cigaretám a celkovo tabaku sa za posledných 5 rokov výrazne zmenil. Dnes sú už elektronické cigarety tak populárne, že niektorí odborníci tvrdia, že klasické fajčenie do 10-20 rokov doslova zanikne.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.