Zdá sa, že Nový Zéland bude prvou krajinou, ktorá zakáže nákup cigariet ľuďom narodených po roku 2004 vrátane, no tam to nekončí. Je to jedno z opatrení, ktoré je súčasťou plánu krajiny zbaviť sa do roku 2025 tabakových výrobkov a tým aj fajčiarov.

Foto od Pixabay

Znamená to jednoducho to, že začnú zo zákazom pre spomínané ročníky a postupne budú vekovú hranicu ľudí, ktorí budú mať povolené si cigarety kúpiť, zvyšovať. Ďalšie návrhy spočívajú napríklad v znižovaní nikotínu v tabakových výrobkoch či obmedzení miest kde bude možné tabakové výrobky zakúpiť.

K týmto krokom pristúpili aj kvôli faktu, že približne 4 500 ľudí zomrie v krajine každý rok v dôsledku užívania tabaku. Tieto plány už podporili aj organizácie verejného zdravia, ako napríklad aj novozélandská rakovinová spoločnosť. Generálna riaditeľka tejto organizácie povedala toto: „Tento návrh ide nad rámec pomoci ľuďom prestať fajčiť. Musíme ochrániť budúce generácie pred škodlivosťou tabaku. Je to najškodlivejší spotrebný výrobok v histórii“.

Foto od Pixabay

Nový Zéland sa tak stane prvou krajinou, kde začnú pomaly ale isto zanikať tabakové výrobky. Plán je to veľmi smelý, tak uvidíme ako to dopadne. Každopádne postoj k cigaretám a celkovo tabaku sa za posledných 5 rokov výrazne zmenil. Dnes sú už elektronické cigarety tak populárne, že niektorí odborníci tvrdia, že klasické fajčenie do 10-20 rokov doslova zanikne.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.