Ceny opäť porastú! Na Slovensko príde do niekoľkých dní obrovské zdražovanie, ktoré mladá generácia ľudí ešte nezažila. Inflácia bude najvyššia spomedzi posledných 20 rokov. 

Energie, potraviny, benzín, elektronika. A to nie je všetko, zoznam zdražených vecí sa neustále rozrastá. Inflácia už teraz narúša rodinné rozpočty a podľa Národnej banky Slovenska bude táto situácia oveľa horšia

Zdroj: pixabay

„Nemáme dobré správy, pretože musíme oznámiť, že podľa našich odhadov rast cien bude pokračovať, dokonca bude silnieť, mal by vyvrcholiť niekde na úrovni 7, 7 percenta v najbližších mesiacoch, začiatkom budúceho roka,“ zhodnotil situáciu Peter Kažimír, guvernér centrálnej banky.

Očakávaný sedempercentný rast cenovej hladiny tu bol naposledy pred 20 rokmi, v čase, keď sa ešte platilo korunami. „Aj iní analytici, ktorí odhadujú cenový vývoj to mali extrémne komplikované, lebo v zásade nie je také jednoduché predpovedať ceny na trhu so zemným plynom a následne elektrinou, v súčasnosti tam pôsobia geopolitické faktory,“ dodal viceguvernér Ľudovít Ódor.

Zdroj: pixabay

Domácnosti pocítia rast cien energií už od januára. Podnikateľom spôsobuje tento rast neustále sa zvyšujúce náklady už niekoľko mesiacov, a preto im neostáva takmer nič iné, len zdražovať svoje výrobky. Jedno zdražovanie tak spôsobuje niekoľko ďalších. 

„Mnoho priemyselných odvetví zažíva problémy súvisiace s vysokými cenami elektrickej energie, súvisiacimi s vysokými požiadavkami Bruselu na environmentálne štandardy, no a toto má samozrejme nepriaznivý dopad na tieto firmy,“ hovorí Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov.

Rýchly rast cien znehodnocuje aj naše úspory, pričom až 60 percent z nich nám leží na účtoch s úrokmi nižšími ako je inflácia. 

ZDROJ

 

 

 

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.