Upozorňujeme vás dopredu, že kto nemá príliš odolný žalúdok, tak pohľad na nasledujúce fotografie mu neurobí dobre. Obrázky a video sčernených pľúc, ktoré patria ťažkému fajčiarovi sa stali virálnymi. Ľudia tieto zábery označili za najlepšiu reklamu proti fajčeniu vôbec. A niet divu prečo.

Tento dôležitý orgán odstránil z tela fajčiara lekár menom Chen Jingyu a jeho transplantačný tím v nemocnici Wuxi People’s Hospital v provincii Ťiang-su v Číne potom, čo pacient zomrel a súhlasil s darovaním svojich orgánov. Doktor Chen však odmietol transplantovať tieto pľúca kvôli ich hroznému stavu. Človek, ktorý ich daroval údajne fajčil 30 rokov. Práve z tohto dôvodu sú pľúca takéto čierne a so zdravými pľúcami nemajú nič spoločné.

Doktor Chen, ktorý je špičkovým chirurgom v oblasti transplantácie pľúc uviedol, že muž zomrel vo veku iba 52 rokov. Tím si však rýchlo uvedomil, že tento orgán nebude môcť dať nikomu na čakacej listine – citujúc zoznam dôvodov vrátane kalcifikácie pľúc, bulóznej choroby pľúc a pľúcneho emfyzému, o ktorých sa predpokladá, že boli zapríčinené rokmi nadmerného užívanie tabaku. Doktor zdieľal video a napísal: „Mnoho fajčiarov v tejto krajine má pľúca, ktoré vyzerajú takto. Náš tím sa rozhodol odmietnuť tieto pľúca transplantovať. Ako vidíte, keď ste fajčiarom, tak vaše pľúca nemusia byť akceptované, aj keď sa ich rozhodnete po smrti darovať. Ešte stále máte takú odvahu fajčiť?“

Pacient sa pred smrťou nepodrobil vyšetreniu CT. Krátko nato bol vyhlásený za mŕtveho, pričom išlo o mozgovú príhodu. Číňania sú známi tým, že radi a veľa fajčia. Preto doktor vyzval všetkých, že ak chcú, aby ich pľúca boli darované, musia sa adekvátne k tomu aj správať. V opačnom prípade orgán v takomto stave nikdy nikomu netransplantujú. Akúsi poslednú vôľu im tak z časti splniť nebudú môcť, minimálne v prípade pľúc nie.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.