Bežné veci, ktoré boli objavené úplnou náhodou, ale stali sa súčasťou našich životov

9833

Použil si niekedy mikrovlnku alebo obyčajné zápalky? Asi sa pýtaš: Čo je to za hlúpu otázku? Pre teba je to dnes bežná vec. Dnes ich pokladáme za samozrejmosť, v niektorých prípadoch až nevyhnutnosť. Napadlo ti niekedy, ako niekto vymyslel tieto úžasné veci? V tomto článku nájdeš odpoveď!

Mikrovlnná rúra

Každý z nás ju už využil. Máme ju doma či v práci. Bez nej si teplý obed mimo domova nedopraješ. Aj keď je už dnes známe, že ohrievanie v mikrovlnke ničí zdravé časti v jedle, používa sa na celom svete.

Percy LeBaron Spencer pracoval na magnetrónoch – vysokovýkonných vákuových trubiciach, ktoré generujú krátke rádiové vlny nazývané mikrovlny. Náhodou pri práci zistil, že sa mu vo vrecku roztopila čokoládová tyčinka. Ihneď mu došlo, že to spôsobili magnetróny. V roku 1945 si nechal patentovať prvý kovový box poháňaný mikrovlnami.

pexels photo 4686822
Zdroj: Pexels

Samolepiace bločky

Pre niektorých z nás sú to takzvané „debilníčky“. V rýchlosti zapíšeš, odtrhneš a prilepíš na chladničku alebo niekam, kde to máš neustále na očiach. Jednoduchá vec, ktorá bola najskôr pre vynálezcu Silvera Spencera zo spoločnosti 3M bezvýznamná. 

Objavil to totiž pri výskume silných lepidiel, ale toto bol pravý opak. Ľahko lepí, ale nie pevne. Tak čo s tým? Našťastie o niekoľko rokov neskôr za ním prišiel kolega Art Fry s nápadom, vytvoriť blok papierikov, ktoré by sa mohli lepiť na povrch bez toho, aby ho poškodili. Vďaka nim tieto bločky používame dodnes.

pexels photo 5185078
Zdroj: Pexels

Penicilín

Penicilín, ktorý bol objavený v roku 1928, bol jedným z prvých antibiotík na svete, ale muž, ktorý ho objavil Dr. Alexander Fleming v skutočnosti nikdy nemal v úmysle „revolúciu v celej medicíne“, ako to neskôr opísal. 

Fleming sa k antibiotiku dostal skôr úplnou náhodou, keď na dva týždne nechal vo svojom laboratóriu kultúry zlatého stafylokoka a vrátil sa, aby zistil, že ich rastu zabránila pleseň nazývaná Penicillium notatum. Nuž aj takéto náhody sa stávajú. Isté je, že vďaka tomu bolo zachránených mnoho životov.

pexels photo 4046997
Zdroj: Pexels

Zápalky

Aj keď už teraz miesto zápaliek používame skôr, zapaľovače, stále sa nevytratili z našich životov. Aj za tento vynález môže náhoda.

V roku 1826 chemik John Walker založil oheň a nad ním z palice zoskrabával chemikáliu, ktorou bola potretá. Všimol si, že sa táto chemikália rýchlo vznietila. Tou istou chemikáliou potrel kúsky kartónu a nazval ich „trecie svetlá“. Neskôr prešiel na drevené paličky a brúsny papier, ako poznáme zápalky dnes.

matches matchstick flammable wood 67540
Zdroj: Pexels

Zemiakové lupienky 

Slaná pochúťka k filmu alebo ako občerstvenie pre návštevy. Chrumkavé tenké plátky, ktoré keď začneme jesť, tak nevieme prestať. Ako mohla byť náhoda, že vynašli niečo tak skvelé?

V roku 1853 sa v reštaurácii v New Yorku zákazník sťažoval na svoje zemiaky, pretože podľa neho boli príliš hrubé. Hovorí sa, že šéfkuchár George Crum od hnevu nakrájal zemiaky najtenšie ako sa dalo a vypražil ich. Na jeho prekvapenie sa to zákazníkovi zapáčilo a nakoniec zachutili celému svetu!

pexels photo 2758893
Zdroj: Pexels

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.