Medzinárodná služba rotácie Zeme namerala v stredu 29. júna historicky najkratší deň. Mal o 159 milisekúnd menej než bežný 24-hodinový deň. Ide o najkratší deň, odkedy vedci začali využívať atómové hodiny na meranie rýchlosti rotácie Zeme.

WikiImages/Pixabay

Ako je všeobecne známe, Zem sa otočí za 24 hodín len raz. Dĺžka dňa však závisí od mnohých faktorov. Zhruba každých 100 rokov Zem potrebuje na jednu rotáciu niekoľko milisekúnd navyše. Za posledné roky sa však zdalo, že dĺžka dňa sa skracuje. Od roku 2020, totižto, naša planéta zlomila v rýchlosti niekoľko rekordov. V tom istom roku mala napríklad až 28 dní, ktoré boli najkratšie od 60. rokov. Nikto celkom isto nevie, čo spôsobuje, že má Zem tak naponáhlo.

anncapictures/Pixabay

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.