Hneď na začiatku treba povedať, že najlepšie granule pre psy neexistujú. Teda všeobecne pre všetky psy. Každý jedinec je jedinečný a má špecifické potreby. Preto správny výber krmiva musí byť založený práve na potrebách práve vášho chlpáča. Nie susedovho či kamarátovho.

granule pre psa

Čo sú vlastne granule pre psy?

Je to ľuďmi vymyslené komplexné krmivo pre psy. Malo by obsahovať všetky potrebné živiny na správne fungovanie tela chlpáča. Poukazujem dôraz na slovné spojenie ,,malo by obsahovať´´. V skutočnosti to nie je vždy tak ako nám veľmi účinne marketingové reklamy hovoria. V tomto článku si povieme stručný základ toho, ako si správne zvoliť krmivo pre maznáčika.

Vyrábajú sa extrúziou, čo je proces spracovania surovín za vysokého tlaku a teploty. Pričom výsledná hmota sa tvaruje do požadovaného tvaru.

Komerčné krmivo pre psy sa dá všeobecne rozdeliť na:

  • Suché – spomínané granule
  • Polovlhké – sú to tiež granule, ale s vysokým obsahom vlhkosti, často sú prijímané lepšie u citlivých psov náchylných na tráviace problémy
  • Vlhké – konzervy, paté alebo kapsičky (ideálne ak obsahujú mäaso, bohužiaľ nie vždy je to tak)

psie krmivo

Ako vybrať  granule?

Zloženie, zloženie, zloženie a zasa to zloženie. Vždy čítajte a študujte. Ak nerozumiete pýtajte sa! Vždy! A koho sa pýtať? To je otázka. Na reklamy a celkovú propagáciu produktov sa nemôžete spoliehať. Oni sa snažia predať svoj produkt. A až príliš veľa značiek to robí tak dokonalo, že vám v podstate skoro nahovoria, že váš pes po nich bude skoro lietať. Preto je ideálne ak začnete v najbližšom zverimexe. Pokiaľ je kvalitný a má služby na úrovni, vždy ochotne poradí a vysvetlí, čo potrebujete. Prípadne sa vždy môžete obrátiť na veterinára alebo skúseného chovateľa.

A čo by malo byť teda v zložení tých najlepších granúl? Ideálne čo najviac zložiek, ktoré viete identifikovať a nepotrebujete na to titul z chemických vied. Všetko v zmysle produkty živočíšneho a rastlinného pôvodu zaváňa problémom. A môže až veľkým. Je potrebné upresniť, že produkty živočíšneho pôvodu nie sú mäso. Sú to najčastejšie produkty získané zo mäsovej produkcie. Často sú to kopytá, perie krv a tak podobne. Myslíte si ešte stále, že granule z najbližšieho supermarketu za 15 € 15 kg sú stále tá správna voľba? Často ide o tie najhoršie granule vôbec.

Taktiež veľmi veľký obsah rôznych sacharidových zložiek ako sú obilniny nie je ideálny. Áno, sacharidy dodávajú rýchlo energiu, avšak nikdy by nemali byť na zozname zložiek hneď na druhom mieste. Rovnako ako napríklad sója.

Prečítajte si tiež: Aké vitamíny pre psa sú naozaj dôležité?

pes žerie

Naozaj najlepšie granule

Tak aké je teda to pravé jedlo pre psíka? To, ktoré mu najviac vyhovuje. Avšak je občas náročné zistiť, práve to aké vyhovuje najviac. Pes vám to nepovie. Musíte to vypozorovať sami. Ako na to? Pes je aktívny, má lesklú srsť, má dostatok energie, žiadne alergické reakcie prejavujúce sa na pokožke spôsobené potravinovou alergiou a alfou a omegou je jeho trus.

Pretože správna výživa je o práve o jeho hovienku.  Hovienko napovie veľa vecí o zdravotnom stave psa. Konzistencia je veľmi dôležitá rovnako ako aj farba či množstvo. Nekvalitné granule s vysokým obsahom sacharidovej zložky v podobe obilnín obsahujú aj veľa vlákniny. Preto vyprázdňovanie s veľkým objemom exkrementov nás môže nabádať, že je tu nejaký problém. Napríklad nedostatok probiotík. Presne tak aj psy potrebujú probiotiká pre správne fungovanie.

 

Rozdelenie granúl podľa kategórií

Všetkého veľa škodí. A inak to nie je ani s kategóriami u krmív pre psy. Niektoré značky si založili marketing na type krmiva pre dané plemeno. Naozaj si myslíte, že 35 kg doberman potrebuje iné jedlo ako 35 kg labrador?

Ale niektoré kategórie je dobré mať preštudované. Ako napríklad voľba podľa veku zvieraťa. Poznáme to aj my ľudia, vekom sa nám spomaľuje metabolizmus. Preto je psovi v dôchodcovskom veku dobré zvoliť granule s nižším obsahom energie určené pre seniorov.

Psy trpiace nadváhou je tiež ideálne podávať krmivo s nižším obsahom kalórií. Pričom vždy podávajte kŕmnu dávku jedla, ktorá je určená na fyziologickú hmotnosť vášho psa nie podľa jeho aktuálnej váhy. Veď práve chcete aby niečo zhodil. Ak by ste dávali potravy veľa nič by ste nedocielili.

Delenie psieho krmiva a granúl podľa kategórií:

  1. Šteňacie – často pre šteňatá a mladé psy do 12 mesiacov veku
  2. Dospelé psy  – najčastejšie sa uvádza od 1 do 8 roku života
  3. Psy seniori – od 8 roku veku
  4. Granule na stratu váhy – s nižším obsahom energie a s ľahším mäsom, ako králik, jahňa, kurča
  5. Energetické  granule– nabité energiou, spravidla sa podávajú pri vyšších fyzických záťažiach
  6. Holistické granule– bez obsahu obilnín, často s rôznymi bylinami, snažia sa obsahom napodobniť čo najviac prirodzenú stravu psa

Nízka cena granúl = nízka kvalita?

Všeobecne sa považuje lacný produkt za ten nekvalitný. A naopak ten drahý za kvalitný. Avšak nič nie je čiernobiele. Dokonca u granúl to platí 100 %. Vyššie som už spomínala aké je dôležité čítať zloženie. Pretože to vám prezradí o kvalite produktu omnoho viac, ako jeho cena alebo pekná reklama v televízii.

Existuje niekoľko značiek granúl, ktoré sú tak nacenené až to bolí, ale ich kvalita nestojí za nič. Aspoň rozhodne nie za peniaze za ktoré sa predávajú. Naopak, na trhu nájdeme aj niekoľko dobrých krmív lacnejších zato oveľa kvalitnejších.

Ale nie vždy je to opačne s cenou a kvalitou. Bohužiaľ, produkty ponúkané vo veľkých supermarketoch spadajúce do kategórie komerčných krmív s krásnymi propagačnými reklamami a sľubmi o zdraví chlpáča nestoja za nič. Obsahujú farbivá, konzervanty a dochucujúce látky neprospievajúce organizmu z dlhodobého hľadiska.

Prečítajte si tiež: Má zmysel kupovať psie probiotiká?

Obezita u psa

Pokiaľ neurčí veterinár diagnózu, ktorá spôsobila obezitu s najväčšou pravdepodobnosťou ste na vine vy. Nebudem chodiť okolo horúcej kaše. Teda buď za to môžete vy alebo napríklad váš sused kŕmiaci vám psa potajomky. Vy ste ten kto určuje kŕmnu dávku.

Preto si dajte pozor na prejedanie psa. A ak si hovoríte, že predsa kŕmite podľa návodu na vreci granúl. Áno to je pekné avšak nezabudnite pripočítať všetky piškóty a zbytky od stola. Nie vždy je to chyba granúl alebo ich množstva. Počíta sa všetko čo mu počas dňa ponúkne. Nezabúdajte, že obezita spôsobuje u psov rovnaké problémy ako u ľudí. Teda náchylnosť na choroby srdca, pohybového aparátu či dýchania.

psia miska

Nezabudnite na misku

Nie je to len o krmive. Pre blaho vášho psa je potrebné aby svoje granule jedol z takej misky pre psov, ktorá mu vyhovuje. Na výber sú plastové, kovové alebo dokonca vyvyšené či vyhrievané. Prečítajte si náš článok ako vybrať kvalitnú misku pre psa.

Slovo na záver

Povedali sme si stručný, ale naozaj stručný popis toho, ako správne vyberať  najlepšie granule pre psov. Nedajte len na rady vašej susedy či kamoša od vedľa. Pátrajte, študujte, hľadajte informácie. Urobte si vlastný prieskum a podľa neho sa rozhodnite. Ideálne je mať čo najviac zdrojov. Pretože ani váš veterinár či chovateľ nevie všetko. Každý pes je jedinečný. Čo skvele funguje u haťapku na záhrade u babičky nemusí fungovať pre psa v pracovnom nasadený záchranných zložiek.

Mohlo by vás zaujímať:

Potrebuje váš pes pelech? Prečítajte si tipy ako vybrať najlepší pelech psa!

 

 

 

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.