Zdravie začína v miske. Viete ako správne kŕmiť vaše malé šteniatko? Nie nemôže len tak hocičo čo nájdete v kuchyni. Musí mať vyvážený príjem správnych výživových látok. Aby mohlo správne rásť a vyvíjať sa. Rovnako ako ľudské dieťa. Preto nad správnym výberom krmiva nestrávte len 5 minút a venujte tomu dostatočnú pozornosť. V článku si povieme ako postupovať pri voľbe najlepších granúl pre šteniatka.

Najlepšie psie granule pre šteňatá
Sprievodca výberom kvalitného psieho krmiva. Foto: ZaujimavySvet

Najlepšie psie granule pre šteňiatka

Pokiaľ ste nad výberom nového člena rodiny zodpovedne rozmýšľali určite viete, že na trhu existuje nespočetné množstvo variácií psieho krmiva. Začiatočníkom sa to môže na prvý pohľad zdať až príliš komplikované na prvý pohľad. Avšak nenechajte sa odradiť. Určite existuje tá správna voľba pre vás a aj pre šteniatko.

Čo majú obsahovať granule pre šteniatka

No na prvom mieste by to malo byť mäso. Pokiaľ je na prvom mieste v zložení rastlinná zložka – vezmite nohy na ramená a rozhodne za to svoje peniaze nedávajte. Pes je mäsožravec. A preto by mal prijať čo najviac živočíšnej zložky nie ochutnávať flóru. A aj tá živočíšna zložka nemusí byť vždy vypovedajúca hodnota. Väčšina komerčných najlacnejších krmív v supermarketoch nemá valné zloženie. A prečo? Zamysleli ste sa niekedy nad tým čo to asi obsahuje, keď 15 kg balenie stojí 20 € ? Asi nič dobré a prospešné. Nemôžete chcieť po takom krmive, aby bolo kvalitné.

Zložky granúl (nielen pre šteniatka) niečo stoja a ich vytvorenie je nákladný proces. Pozor na zložku – mäso a produkty živočíšneho pôvodu. Čím menej máte informácií o danom mäse, tým je zloženie nejasnejšie a môže tam byť všeličo. Produkty živočíšneho pôvodu – krv, perie, parohy, kopytá.

Naozaj chcete niečím takým kŕmiť svoje malé šteniatko? Vždy doprajte chlpáčovi najkvalitnejšiu variantu, akú si môžete dovoliť. So správnym kŕmením ide ruka v ruke aj dobré zdravie a menšie výdaje za veterinára.

granule pre psa
Pri psom krmive vždy pozerajte na zloženie. Foto: ZaujimavySvet

Rôzne veľké plemeno rôzne krmivo

Šteniatko čivavy má iné nároky na obsah živín ako šteňa bernardína.

Malé plemená majú napríklad iné nároky na veľkosť granúl ako maxi psy. Pri šteňatách veľkých a obrých plemien je dobré ak má krmivo v obsahu aj chondro protektívne látky. Na pomoc s rastom.

Šteňacie granule by mali byť tiež energeticky bohatšie ako pre dospelých psov. A to sa tiež líši v závislosti od veľkosti psa.

Najlepšie granule pre šteňatá malých plemien (XS až S)

U nás je voľba číslo 1 značka Panakei. Tento výrobca psieho krmiva si potrpí na kvalite. Ide o slovenského výrobcu čo znamená, že vaše šteňa bude jesť 100% slovenské granule. Podstatné je ale zloženie, v týchto výrobkoch  nenájdete lacné náhrady surovín ale iba kvalitné zložky. Nenájdete v nich žiadne dochucovadlá ani konzervanty. O tom, že sú to naozaj kvalitné granule pre šteňatá svedčia aj skúsenosti a recenzie užívateľov, ktoré sú vynikajúce.

slovenské granule

 

Najlepšie granule pre šteňatá stredných až veľkých plemien (M až XL)

Pre trošku vačších psov je tu krmivo, ktoré je rovnako kvalitné ako to predošlé. Má ešte viac hodnotení, ktoré dokazujú 100% spokojnosť zákaznikov. Nepodporujte zahraničné monopolitné značky, ktoré nájdete v najbližšom supermarkete. Skúste dopriať vášmu šteniatku slovenské granule.

granule od slovenského výrobcu

 

Ako správne kŕmiť šteniatko ?

Neviem čím to je, ale ešte často pretrváva zvyk nechávať psovi plnú misku nech má prístup k jedlu celý deň. Ani vy nejete nepretržite počas celého dňa. Jedlo máte rozvrhnuté do raňajok, obeda a večere.

Nepretržitý prísun krmiva len spôsobí, že budete horšie odhadovať čas venčenia a častejšie sa môžu psíkovi stávať nehody.

Preto aj svoje šteniatko navykajte na pravidelný príjem v intervaloch. A nepreháňajte to s množstvom granúl. Riaďte sa tabuľkovým dávkovaním na obale. Aj v prípade, že na vás smutne pozerá – neprekrmujte ho.

stredné plemeno
Plemeno stredne veľkých plemien môžu mať iné stravovacie preferencie . Foto: ZaujimavySvet

Niektoré plemená vyzerajú ako chodiace kostričky, keď sú vo vývoji ale tak je (belgický ovčiak a iné). U ťažkých molosoidných plemien toto pravidlo platí dvojnásobne. Nechcete aby bol vo vývine príliš ťažký – síce rýchlo vyrástol, ale jeho kĺby ešte nestíhajú ten zhon.

Tie najmenšie šteniatka od tých 8 týždňov veku je vhodné kŕmiť 4x do dňa. Postupom času sa interval znižuje až v dospelosti buď ostanete na 2 porciách – ráno a večer či pri jednej porcii denne.

Pozor, v kŕmnej tabuľke je uvedené množstvo krmiva na deň (na určitý vek a váhu šteňaťa). Preto tú dávku rozdeľte na denný počet kŕmení.

malé plemeno
Foto: ZaujimavySvet

Mohlo by vás zaujímať: Potrebuje váš pes probiotiká?

Prechod na nové krmivo

Pokiaľ je vaše šteniatko (ale aj dospelý pes) uľahčite mu prechod na nové krmivo postupným pridávaním toho nového do starého. Pričom pomaly budete meniť pomer až ostane len nové krmivo a minimum pôvodného. A nakoniec bude už len nové.

Možné problémy vedia nastať. Napríklad ak je váš pes zvyknutý na menej kvalitné krmivo a dáte mu nadupanú novú značku je riziko, že bude hnačkovať. Nezľaknite sa môže to trošku trvať. Pokiaľ by sa vám však čokoľvek nezdalo – od totálne riedkej stolice až po krv – vždy vyhľadajte pomoc veterinára. Malý drobec sa vie veľmi rýchlo odvodniť a nastanú veľké problémy.

Mäso
Mäso je dôležitá zložka psích granúl. Foto: ZaujimavySvet

Alergie

Rovnako ako ľudia aj psy čím ďalej tým viac trpia na najrôznejšie typy alergií. Preto pri známkach veľkého množstva škrabania, vypadávania srsti, vyrážky v srsti či ekzému buďte na pozore. Niekedy psíkovi nesadne určitá zložka krmiva. U každého je to iné – pšenica, kuracie ale niekedy aj hovädzie mäso môžu byť alergénom. Poraďte sa s veterinárom a on navrhne presný postup liečby.

Obohatenie psích granúl o konzervu

psia konzerva
Psie konzervy predstavujú vhodný spôsob ako dodať psíkovi ďalšie živiny. Foto: ZaujimavySvet

Ani vy by ste nechceli jesť stále rovnaké jedlo dennodenne. Pokiaľ chcete psíkovi ozvláštniť krmenie, môžete pridávať do granúl aj konzervované krmivo alebo aj domáci nesolený vývar.

Psie konzervy voľte podobným princípom ako granule. Dbajte na obsah mäsa. Taktiež na mastnotu. Teda príliš tučné mäso vie spôsobiť u šteniatka v brušku šarapatu. Dodanie vývaru do granúl dodá tekutiny naviac, ktoré sú potrebné vždy pri granulovanej strave.

Je vždy cena najpodstatnejšia ?

Nie, nie vždy. Niekedy môžete za vyššiu cenu dostať ultra kvalitu a niekedy dostanete šrot. Preto je vždy smerodatné si čítať zloženie. To vám napovie o kvalite oveľa viac ako nejaká cena. Pri určitých druhoch je dokonca cena strašne premrštená kvôli sile marketingu a známosti značky. Urobte si prieskum a pokojne môžete zvoliť aj lokálnu menej známu značku, ktorá nepropaguje výrobky v každej druhej televízií. Pomôžete tým malému obchodníkovi, ktorý vynaložil oveľa väčšie úsilie do svojho produktu ako komerčné značky so známym meno.

 

Maškrty či pamlsky pre šteniatka

Šteniatka si radi pochutnajú na niečom chutnom. Prírodné maškrty sú najlepšou voľbou. Obsahujú minimum chémie a spracovaných látok. Pokiaľ chcete šteniatko zabaviť vyberte mu napríklad králičie sušené uší. Sú mäkké a zároveň nemastné. Skvelou voľbou na tréning sú nastrihané sušené pľúca alebo črievka. Správne voňajú a psy sa po nich môžu zošalieť.

 

Slovo na záver

Vždy vyberte šteniatku čo najkvalitnejšie krmivo. A o správnej výžive veľa napovie aj jeho trus. Nikdy nie suchý ako kameň ale ani nie riedky ako kaša. Nesnažte sa na jeho jedle silou mocou ušetriť – nevypláca sa to. Nájdite svoj zlatý štandart a držte sa ho. Ak vidíte, že psík prospieva a má zdravú srsť a celkový vzhľad poďakujte dobrému krmivu. Pozorne čítajte zloženie a študujte jednotlivé zložky. Čím viac značka poskytne informácií o daných zložkách, tým je to lepšie.

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.