Keď sa povie slovo “väzenie” väčšina z nás si predstaví kovové mreže, tmavé chodby, odporné jedlo a strach. Ale čo ak vám povieme, že nie všetky väznice tak vyzerajú? Existujú dokonca také, ktoré sú pravým opakom toho, čo sme pred chvíľkou opísali.
Pozrite si 12 najluxusnejších väzníc na svete.

1. Väzenie Bastoy, Nórsko

Nachádza sa na ostrove Bastoy v Oslofjorde. Je tu niečo cez sto väzňov, ktorí si užívajú tenis, jazdenie na koňoch, rybárčenie a opaľovanie. Bývajú v chalúpkach, pracujú na farmách a majú takú slabú ochranku, že niekedy pravdepodobne zabúdajú, že sú vo väzení.

2. HMP Addiewell, Škótsko

HMP Addiewell leží na juhu Škótska. Je to vzdelávacia väznica, v ktorej každý väzeň strávi 40 hodín týždenne produktívnym budovaním zručností. Cieľom je pomôcť väzňom ľahšie sa vrátiť do bežného života – napĺňajúcim a zmysluplným spôsobom. Je tu uväznených zhruba 700 osôb.

3. Nápravné zariadenie Otago, Nový Zéland

Bezpečnosť sa tu síce neberie na ľahkú váhu, väzni majú aj tak dostatok pohodlia a možnosť budovať si zručnosti. Môžu sa okrem iného vzdelávať v oblasti strojárstva, mliekarenstva a varenia. Snažia sa o efektívnu nápravu.

4. Leoben, Rakúsko

Toto európske zariadenie poskytuje každému väzňovi vlastnú izbu s kúpeľňou, kuchynku a televíziu. K tomu ešte plne vybavenú telocvičňu, basketbalové ihrisko a vonkajšie priestory na oddych.

5. Väznica Aranjuez, Španielsko

Keďže väčšina nápravných zariadení rozbíja rodiny, táto inštitúcia poskytuje deťom možnosť žiť prvé roky s odsúdenými rodičmi. Je vybavená detskými postieľkami, Disney postavičkami na stenách a detskou herňou. Aranjuez dáva uväzneným rodičom možnosť zažiť rodičovstvo napriek nepriazni osudu.

6. Champ-Dollon, Švajčiarsko

V Champ-Dollon čaká väzňov celkom prerobené ubytovanie s izbami pre troch ľudí. Každá izba má vlastnú kúpeľňu, čo pomáha väzňom cítiť sa viac ako na internáte než vo väzení.

7. Väznica JVA Fuhlsbuettel, Nemecko

Toto väzenie v Hamburgu je domov mnohých dlhodobých väzňov, ktorí si užívajú izby s posteľami, gaučom a vlastnou sprchou a toaletou. Majú k dispozícii aj práčovňu, konferenčnú a spoločenskú miestnosť.

8. Sollentuna, Švédsko

Toto nápravné zariadenie poskytuje väzňom izby s pohodlnými posteľami a vlastnou kúpeľňou. Majú k dispozícii telocvičňu, kuchynku a spoločenskú miestnosť s gaučom a televíziou.

9. Väznica Halden, Nórsko

Obklopená zeleňou a množstvom prírodného svetla je väznica Halden prezývaná aj najľudskejšou väznicou sveta. Každý väzeň má relatívne súkromie. Môžu navštevovať rôzne kurzy, TV miestnosť plnú televíznych relácií, filmov a hier, plne vybavenú telocvičňu a nahrávacie hudobné štúdio, čo je snom nejedného väzňa.

10. Väznica Cebu, Filipíny

Aj keď Cebu možno nepredbehne predošlé väznice, čo sa luxusu týka, určite ich predbehne v kreativite väzňov. Tí si totižto pravidelne doprajú dostatok spevu a tanca. Nielenže vystupujú pred ľuďmi, dokonca podpisujú aj autogramy.

11. San Pedro, Bolívia

Takisto nepatrí medzi prvé priečky luxusných väzníc, je však luxusná v inom smere. Je to väznica, ktorá má ako jedna z mála naozaj skvelú komunitu. Má svojich samozvaných lídrov, susedstvo s domami a rodinami, podnikmi a kaviarňami – jednoducho patrí medzi najpríjemnejšie nápravné zariadenia na svete.

12. Pondok Bambu, Indonézia

Ak chcete luxus, bez korupcie sa tu nezaobídete. To však neznamená, že väzenkyňe nemajú všetko, čo potrebujú. Majú plne zariadené priestory, od klimatizácie a chladničiek až po karaoke a nechtový salón. Kozmetika a množstvo miest pre záľuby. Všetko sa to nachádza v komplexe záhrad a krásnych sôch.

Zdroj

Foto: ScoopWhoop

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.