Bol vyvinutý najmenší čip na svete, ktorý je možné implementovať ľuďom a dokáže monitorovať ich zdravotný stav. Skôr než si niektorí z vás začnú myslieť, že za čipom stojí Bill Gates, tak vás uvedieme do obrazu. Čip vytvorili inžinieri z Kolumbijskej univerzity v New Yorku. A okrem sledovania zdravotného stavu bude mať aj iné funkcie.

Foto od youtube

Podľa vedcov bude schopný čip tiež podporovať a zlepšovať fyziologické funkcie a dokonca liečiť choroby, teda v konečnom dôsledku zlepší kvalitu života pacienta. Čip bude monitorovať teplotu, krvný tlak, glukózu aj dýchanie. Je to taký malý predmet, že je ho možné vidieť len pod mikroskopom. Vedúci štúdie Ken Shepard sa vyjadril takto: „Chceli sme zistiť ako ďaleko môžeme posunúť hranice toho aký malý a funkčný čip dokážeme vyrobiť. Toto je čip, ktorý sám o sebe a bez ničoho iného je kompletne fungujúcim elektronickým systémom“.

Ďalej dodal, že by malo ísť o revolúciu pri vývoji bezdrôtových miniatúrnych lekárskych prístrojov, ktoré dokážu snímať rôzne veci, ktoré sa dajú použiť v klinických aplikáciach a prípadne schváliť na humánne použitie. Súčasne vyvinuté čipy síce merajú iba telesnú teplotu, ale aktuálne sa pracuje na tom, aby čip dokázal oveľa viac a mal viacero funkcií.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.