Okrem hravej povahy a predátorských inštinktov vaša domáca mačka, pravdepodobne, po svojich predkoch nič nezdedila. Zatiaľ čo sa divé mačky vyznačujú svojou veľkosťou, mačka červenoškvrnitá je výnimkou. S váhou maximálne dva kilogramy je tento malý predátor najmenšou mačkou na svete.

Zdroj: MentalFloss

Ako môžete na záberoch z BBC vidieť, dospelá mačka vyzerá (a znie) ako malé mačiatko. Dorastá do dĺžky 50 centimetrov a chvost má dlhý asi 15 centimetrov. Priemerná výška tohto zvieraťa je 20 centimetrov a vyskytuje sa najmä v Indii a Srí Lanke.

Napriek ich príznačnej veľkosti si vedia v prírode hravo poradiť. Majú približne šesťkrát silnejší zrak než človek, čo im pomáha pri love vtákov a malých hlodavcov. Ak nevedia nájsť potravu na zemi, nerobí im problém vyliezť na strom a zaútočiť vo vzduchu.

 

Dnes je na svete približne 10 000 mačiek tohto druhu. Neustále zmeny v prírode ich ohrozujú, no vedci zostávajú naďalej optimistickí. Ide o zviera oveľa lepšie prispôsobivé než sa nazdávali. Dokáže prežiť v bambusových lesoch, hájoch, suchých krovinách aj na skalnatých kopcoch. Bežne ich však možno nájsť najmä v dažďových lesoch.

Zdroj

Foto a video: MentalFloss

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.