Najnovší objav obrovského osídlenia blízko Jeruzalema zrejme čoskoro prepíše historické knihy

981

Obrovské osídlenie z čias doby kamennej bolo objavené blízko Jeruzalema. Podľa zistených skutočností mohlo byť toto mesto domovom až pre 3 000 ľudí, čo je neolitický ekvivalent veľkého mesta. Je to objav, ktorý nadobro mení doteraz poznanú históriu.

Foto od youtube

Odborníci tvrdia, že mesto bolo obývané pred približne 9 000 rokmi a prinieslo tisíce nástrojov, ozdôb i rôznych figúrok a šperkov. Zistenia tiež poskytujú dôkazy o dômyselnom urbanistickom plánovaní a poľnohospodárstve, čo môže prinútiť odborníkov, aby prehodnotili ranú históriu regiónu. Objav sa nachádza v blízkosti izraelského mesta Motza, asi 5 kilometrov západne od Jeruzalema. Aj keď táto oblasť bola dlhodobo archeologicky zaujímavá, riaditeľ vykopávok Jacob Vardi povedal, že rozsah lokality, ktorý predstavuje 30 až 40 hektárov, resp. čas z neho prvýkrát poodhalili až v roku 2015 počas prieskumov navrhovanej diaľnice.

Archeológovia od tej doby našli množstvo budov tesne pod povrchom zeme. Rovnako ako súkromné ​​domy, výkop odhalil zvyšky verejných zariadení a priestory určené na konanie rituálov a pohrebov. Vardi povedal, že miesto je najväčšie svojho druhu nielen v Izraeli, ale v južnej Levant. Dodal, že v porovnaní s inými osadami v tom čase, je to veľmi veľké mesto. Štruktúry a uličky naznačujú, že už vtedy bolo urbanistické plánovanie pomerne pokročilé. Zistilo sa, že skladovacie haly obsahovali strukoviny, ako napríklad šošovicu, čo znamená, že poľnohospodárstvo bolo rozvinuté.

Foto od youtube

Medzi rôznymi nástrojmi, ktoré boli nájdené, sa našli napr. aj pazúrik, nože či sekery na výrub stromov. Existujú tiež rozsiahle dôkazy o výrobe šperkov či obchodovaní s okolitým svetom.

Historické knihy sa budú zrejme prepisovať

Archeologické nálezy v Tell es-Sultan, starobylom meste Jericho, siahajú do 10 000 – 8 000 rokov pred Kristom. Doteraz však najstaršie významné pozostatky v Jeruzaleme sú staré 7 000 rokov. Objavy v Motze ich tak prekonali asi o 2000 rokov. Podľa Vardiho, toto novo vykopané mesto môže zmeniť chápanie života v regióne počas druhej etapy doby kamennej. Taktiež to vyvracia teórie, že osady tejto veľkosti existovali len na druhom brehu rieky Jordán alebo v regióne severného Levantu.

Foto od youtube

„Tvrdilo sa, že oblasť Judska a oblasti okolo Jeruzalema sú prázdne. Existovali aj tvrdenia, že v tomto období boli neolitické spoločnosti na ústupe a že dediny sa zmenšovali. Ale to, čo sme našli v Motze, absolútne mení mnohé z týchto predchádzajúcich koncepcií. Tento objav skrátka nadobro mení históriu,“ povedal Vardi.

Očakáva sa, že s prácami na diaľnici sa začne čoskoro, no Izraelský úrad pre starožitnosti povedal, že sa pokúsia o čo najlepšie zdokumentovanie zistení ešte predtým, ako sa začne stavať.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre