Rok 2018 je už síce za nami, no nikdy nie je na škodu vracať sa do minulosti a pripomenúť ľuďom niektoré z výrazných úspechov. Pozrieme sa teraz na neuveriteľné objavy, ktoré sú z historického hľadiska viac než výnimočné. Tieto historické nálezy majú veľkú cenu a výrazným spôsobom menia našu históriu.

Najstarší vrak lode nájdený na dne Čierneho mora

Dva kilometre pod hladinou Čierneho mora bola objavená grécka obchodná loď. Predpokladá sa, že loď má okolo 2 400 rokov, čím sa stáva najstarším známym neporušeným vrakom na svete. Keďže hlbiny Čierneho mora sú bez kyslíka, vrak lode zostal v pozoruhodnom stave, čo umožnilo výskumníkom preskúmať a dozvedieť sa oveľa viac o stavbe lodí v tedajšom období.

Foto od boredpanda

Posledná neobjavená oblasť Pompejí

Po mnohých rokoch výskumu stále zostávala jedna tretina starého mesta Pompeje, ktorú sa donedávna nedarilo preskúmať, no v roku 2018 sa to zmenilo. Oblasť bola ohrozená, pretože blato, popol a kalené kúsky lávy sa zrútili a klesali smerom k nej. Výskumníkom sa podarilo odkryť novú sadu fresiek a miestnosť, ktorá bola postavená ako svätyňa pre božstvá opatrovníkov známe ako Lares. Počas výkopov v oblasti nazvanej Regio V boli objavené nové steny a iné poklady.

Foto od boredpanda

Prví pekári

Ukázalo sa, že už pred 14 400 rokmi – 4000 rokov pred začiatkami poľnohospodárstva, sa už ľudia úspešne pokúšali nájsť recept na chlieb. Výskumníci z Kodanskej univerzity totiž našli malý kemping, ktorý patril do kultúry známej ako Natufians. Táto kultúra mala už v tej dobe pece. Natufíni zhromažďovali divé obilniny a hľuzy, aby mohli vyrábať múku na chlieb. Okrem toho, vedci na Stanfordskej univerzite zistili, že členovia tejto kultúry dokonca už pred 13 000 rokmi dokázali vyrábať pivo, a to z divej pšenice a jačmeňa.

Foto od boredpanda

Jedinečná múmia v Egypte

Nemeckí a egyptskí archeológovia našli v Egypte starobylý pohrebný salón. Obdĺžniková budova slúžila ako dielňa na výrobu múmii, pričom jedným z hlavných dôkazov boli stovky keramických misiek, v ktorých uchovávali rôzne oleje a látky používané v procese mumifikácie. V otvorenom nádvorí našli tiež tunel dlhý 100 metrov, ktorý viedol k pohrebným komorám s desiatkami múmií. Jedným z najväčších nálezov v týchto komorách bol sarkofág patriaci dáme menom Tadihor. Táto múmia mala na tvári striebornú masku, ktorá mala podľa historikov hlboký náboženský význam. Takáto maska znamenala, že zosnulá osoba začala po smrti s transformáciou na boha.

Foto od boredpanda

Najstaršia ľudská stopa

Bola nájdená na kanadskom ostrove Calvert. Stopy sú zrejme staršie ako 13 000 rokov a patrili trom osobám – dieťaťu a dvom dospelým ľuďom. Archeológ našiel pri stopách kúsok dreva, ktorý výrazne pomohol s presnejším určením veku týchto stôp.

Foto od boredpanda

Baktérie spôsobujúce čierny mor nájdené v kostrách 

Možno ste už počuli o čiernom mori, ktorý sa po Európe šíril v 14. storočí. Tento strašný mor vyústil do viac ako 50 miliónov úmrtí a dodnes sa považuje za jednu z najhorších chorôb v histórii. Archeológovia nedávno našli kostry, ktoré sa datujú na rok 3 800 pred naším letopočtom a obsahovali Yersinia pestis (baktérie spôsobujúce čierny mor). Tento objav naznačuje, že epidémia sa vyskytla už oveľa skôr a mala významný vplyv na migráciu v celej Európe a Ázii.

Foto od boredpanda

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.