Máme tu druhú časť tejto mini série a zároveň poslednú. Dnes sa dozviete o ďalších extrémne vzácnych nálezov za minulý rok, ktoré navždy zmenili históriu. Viac však prezrádzať nebudeme, všetko sa dočítate postupne. Ak ste zmeškali včerajšiu časť, nájdete ju na tomto odkaze.

13 000 rokov staré nástroje nájdené v Amerike

Medzi najväčšie americké archeologické otázky vždy patrilo – kto boli prví ľudia, ktorí žili v Amerike? Po najnovšom objave sa vedci domnievajú, že pôvodní usadlíci mohli žiť v Amerike ešte oveľa skôr, ako sa pôvodne predpokladalo. Výkopy v Texase odhalili doteraz neznáme nástroje, ktoré sú staré viac ako 13 000 rokov. Medzi týmito nástrojmi boli lopatky, čepele, projektily a iné predmety, ktoré sa datujú na roky 20 000 – 16 000 dozadu, čo z nich robí o tisíce rokov staršie predmety, aké boli doteraz v tejto krajine nájdené.

Foto od boredpanda

Najstaršie náčrty

V roku 2018 bol nájdený kameň s červenými čiarami, ktoré boli nakreslené pred približne 73 000 rokmi a je to tak najstarší náčrt, ktorý bol kedy nájdený. Tento objav našli v jaskyni Blombos, kde sa našli aj zuby, rytiny či korálky vyrobené z mušlí z čias Homo Sapiens. Vedci zistili, že kameň a okolitá skala bola pomaľovaná červenou farbou, ktorá sa často používala v prehistorických obrazoch.

Foto od boredpanda

Najstaršie ľudské časti tela a bronzová dýka

Švajčiarsky archeológovia oznámili, že sa našli najstaršie časti ľudského tela v celej Európe. Natrafili na nich lovci pokladov, ktorí sa k nim dopátrali pomocou detektorov kovu, pretože vedľa rebrovej kosti ležala bronzová dýka. Archeológovia tvrdili, že nikdy nič podobné nevideli. Až nedávno sa potvrdilo, že tento artefakt sa datuje do strednej doby bronzovej. Ide o skutočne vzácny objav, pretože kovové predmety z čias doby bronzovej sú extrémne zriedkavé a zlato ešte zriedkavejšie. Aj keď síce boli objavené už mnohé hroby z tejto doby, tak žiadny z nich neobsahoval nič podobné.

Foto od boredpanda

Pivo vynašli oveľa skôr, ako si mnohí myslia

Nedávne vykopávky v Izraeli ukázali, že najstaršie pivo na svete sa vyrábalo už pred viac ako 13 000 rokmi. Predpokladá sa, že pivo je najstarší alkoholický nápoj na svete. V izraelskej jaskyni sa našli stopy po pšenici a jačmeni a výskumníci preto tvrdia, že ide o zvyšok pivovaru.

Foto od boredpanda

Telá nájdené v sarkofágu s červenými splaškami vo vnútri

Tento objav vyvolal najväčšiu pozornosť médií v roku 2018. Keď archeológovia našli v Egypte nový sarkofág, rozhodli sa ho čo najrýchlejšie otvoriť a zistili, že dovnútra prenikli červené splašky. Vo vnútri sarkofágu sa nachádzalo telo mladej ženy vo veku 20 až 25 rokov a telá dvoch mužov vo veku 30 až 40 rokov. Sarkofág sa zároveň požaduje za najväčší v Alexandrii. Viac sa o tomto objave dočítate tu.

Foto od boredpanda

Rampa, ktorá sa zrejme používala pri stavbe pyramíd

Archeológ našiel 4 500-ročný nástroj, ktorý zrejme pomáhal staviteľom aj Veľkej pyramídy v Gíze. Výskumníci dokázali nájsť rampový systém, ktorým vyťahovali kamene po strmom svahu.

Foto od boredpanda

Zdroj

 

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.