Najsevernejšie mesto v USA sa zahalilo do tmy a to doslova. Slnko sa tam najskôr ukáže až koncom januára. Ide o mesto Utqiaġvik nachádzajúce sa na Aljaške. V „tme“ bude nasledujúcich cca 64 dní a východ slnka si obyvatelia užijú až 23. januára. Viete si niečo podobné predstaviť u nás?

Utqiaġvik zažíva polárnu noc, ktorá je v zime bežným javom a mesto sa počas tohto obdobia zahalí sa do akejsi temnoty. Je to spôsobené tým, že od polovice novembra do konca januára totiž slnko severne od arktického kruhu nevychádza kvôli náklonu Zeme.

Keďže toto mesto leží 530 km nad arktickým kruhom, nebude v nasledujúcich dvoch mesiacoch ponorené do úplnej tmy. Zažije takzvaný „civilný súmrak“, ide o úkaz, kedy je slnko o 6 stupňov pod horizontom a spôsobí iba malé osvetlenie. Občiansky súmrak trvá šesť hodín, ale do konca decembra bude trvať iba tri hodiny.

Polárnu noc tento rok zažije 4 400 stálych obyvateľov, ale žije tam tiež veľká populácia domorodých obyvateľov Iñupiaq a nachádza sa tam aj niekoľko výskumných staníc. Po vyše 60 dňoch bez slnečného svitu sa obyvatelia každý rok tešia na opačný extrém – 80 dní bez západu slnka, ktoré sa začnú v máji.

Foto od wikimedia

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.