Výskumom sa zistilo, že najskoršie spomienky ľudí sa dajú získať už od veku dva a pol roka. Je síce ťažké priradiť im presný čas, no vedci tvrdia, že začínajú v tomto veku. Je to veľmi zaujímavé zistenie, pretože doteraz sa verilo, že spomienky sa začínajú zachovávať až o rok neskôr, teda vo veku 3,5 roka. 

Vedci využili už existujúce údaje, no uskutočnili aj vlastný výskum, ktorý trval 21 rokov. „Keď sa začne s najskoršou pamäťou, ide skôr o pohyblivý cieľ ako o statickú pamäť. Ak sa opýtate ľudí na ich najstaršie spomienky, ide o skupinu potenciálnych spomienok, z ktorých vyberajú deti aj dospelí,“ povedala vedúca autorka štúdie Carole Peterson. Podľa vedcov si ľudia od dvoch rokov života pamätajú veľa vecí, ktoré si veľakrát neuvedomujú.

Ak sa ľudí opýtate na ich najskoršie spomienky, začnú si spomínať a ak sa budete pýtať ďalej, dokážu si spomenúť aj na tie staršie. Je to ako naplnenie čerpadla, akonáhle nejaké spomienky vyslovíte, začínajú sa vám postupne vybavovať staršie. Treba tiež dodať, že takéto staré spomienky sú systematicky nesprávne. Ľudia zväčša veria, že boli starší akými naozaj boli v spomienkach. 

„Čím je pamäť vzdialenejšia, vďaka teleskopickému efektu ju budete vidieť akoby bližšie. Zistili sme, že keď si dieťa alebo dospelý človek pamätá udalosti zo svojich štyroch rokoch, tak v skutočnosti sú staršie,“ povedala Carole. Na základe štúdii a diskusii o teleskopickom efekte vedkyňa dospela k záveru, že ľudia majú prístup k oveľa skorším spomienkam ako si doteraz uvedomovali. 

Zdroj

Foto: Pixabay

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.