V austrálskom národnom parku, pod horou Mount Wingen (v jazyku miestneho ľudu znamená Wingen oheň) v štáte Nový Južný Wales, sa nachádza záhadný podzemný oheň známy ako Burning Mountain. Tento fascinujúci úkaz horí približne 6000 rokov a podľa niektorých odborníkov je oveľa starší ako sa predpokladá. 

Zdroj: Google maps

Podzemné požiare sú vytvorené z uhoľných slojov a je takmer nemožné ich uhasiť. Pomaly a intenzívne prechádzajú cez vrstvu uhlia, ktorá sa vyskytuje pod zemským povrchom. 

„Nikto nepozná skutočnú veľkosť požiaru pod Burning Mountain, môžeme to len odvodiť,“ povedal Guillermo Rein, profesor požiarnej vedy na Imperial College London vo Veľkej Británii. „Je to pravdepodobne guľovitý útvar s priemerom 5 až 10 metrov, ktorý dosahuje teploty približne 1000 stupňov Celzia,“ vysvetľuje Rein, ktorý navštívil Burning Mountain v roku 2014. 

Požiar v Mount Wingen horí v súčasnosti asi 30 metrov pod zemou a pohybuje sa na juh rýchlosťou približne 1 meter za rok. Jediným súčasným dôkazom existencie záhadného podzemného ohňa je dym, biely popol, na dotyk teplá zem, vyblednuté skaly žltej, červenej farby a sírový zápach

Zdroj: Youtube

Aj keď je požiar dnes takmer neviditeľný, pri bližšom skúmaní sa dá spozorovať cesta, ktorou sa oheň uberal. Nedávno spálené oblasti sú pokryte popolom a bez akéhokoľvek rastlinného života. 

„Tam, kde oheň ešte nedorazil, je vidieť krásny eukalyptový les. Na mieste, kde oheň práve horí nie je absolútne nič živé. A tam, kde bol požiar pred 20 až 30 rokmi, sa les vrátil. Nie je však rovnaký, oheň totiž vyformoval krajinu do inej podoby,“ hovorí profesor Rein. 

 

ZDROJ

 

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.