ciJe známe, že severské krajiny patria dlhodobo k tým najšťastnejším. Dôvody sú rôzne, no my sa teraz pozrieme na jednu konkrétnu krajinu. Je ňou Fínsko a najnovšie sa práve tento malý štát stal tým, kde žijú najšťastnejší ľudia na svete. K tomuto tvrdeniu dospeli výskumy.  Ak by ste sa mali sťahovať a zvoliť si krajinu kde by ste boli šťastní a spokojní, určite je horúcim adeptom práve Fínsko. A ak chcete vedieť dôvody, tak tieto sú najvýraznejšie:

Fakt č. 1: Obyvatelia trávia veľmi veľa času v prírode

Možno povedať, že je to tak trochu aj logické, keďže až 70% územia krajiny je pokrytých lesmi. Tamojší obyvatelia tak využívajú potenciál územia a chodia na pravidelné prechádzky či túry do krásnej prírody. Trávia tam skrátka veľa času.

Fakt č. 2: Príspevok na dieťa

Áno, ten máme aj my, avšak vo Fínsku dostávajú rodičia príspevok na každé jedno dieťa až kým nedovŕši 17 rokov vo výške 100€/dieťa. Tieto peniaze rodičia často odkladajú a svojim ratolestiam ich neskôr darujú, vďaka čomu majú oveľa ľahší štart do života. Okrem peňazí dostávajú rodičia aj balíčky pre svoje čerstvo narodené deti, v ktorých nachádzajú oblečenie, hračky, plienky či knižky o výchove a množstvo iného.

Fakt č. 3: Údajne najlepšia pizza sveta

Fínsko len nedávno uspelo vo veľkej súťaži, ktorá mala medzinárodný charakter. A jeho úspech bol tak trochu nečakaný, pretože vyhrali prvé miesto v rebríčku najlepšia pizza. Aj keď domovom tohto obľúbeného jedla je Taliansko, tak táto severská krajina ho predbehla. Existuje snáď obľúbenejší pokrm?

pizza fotografia

Fakt č. 4: Za pitnú vodu neplatia

Keďže sa krajina môže pochváliť množstvom jazier, kde nájdete pitnú vodu, tak toto prináša množstvo výhod pre obyvateľov. Tou najväčšou výhodou je, že za vodu nemusia platiť a je jej dostatok, pričom v iných krajinách môžu o takomto prepychu iba snívať. Zadarmo ju dostávate aj v reštauráciách a to zväčša celú fľašu.

Fakt č. 5: Fíni si dokážu užívať život

Dôkazom toho sú nezvyčajné aj trochu bizarné športové disciplíny, ktoré obľubujú a v konečnom dôsledku sa ani nie je čomu čudovať. Ide napríklad o hádzanie mobilných telefónov, nosenie manželiek či lov komárov a mnohé iné.

finland fotografia
Foto od pasja1000

Fakt č. 6: Internet pre všetkých

Dnes nie je ničím výnimočným mať internet, teda vo vyspelejších krajinách nie. Svet však nie je ani zďaleka takým miestom, kde má každý rovnaké vymoženosti. Fínsko sa stalo vôbec prvou krajinou na svete, kde má podľa zákona každý občan nárok na internet. Navyše, musí im byť poskytnutý vysokorýchlostný internet.

Fakt č. 7: Ekológia na prvom mieste

Od Fínska si môžu brať príklad mnohé krajiny. Čo sa týka recyklovania je krajina na prvom mieste. Dospeli až do takého štádia, kedy 99% komunálneho odpadu dokážu zrecyklovať, čo aj robia.

Fakt č. 8: Školy sú skutočne zadarmo

To, že je vzdelanie zadarmo u nás sa síce hovorí aj píše, no nie je to úplná pravda. Fíni sa ale bezplatným školstvom môžu pochváliť. Zadarmo sú aj vysoké školy a vzdelávací systém v krajine je jeden z najlepších na svete.

Fakt č. 9: Viac voľného času matkám

A to doslovne. Otcovia tam totiž trávia čas so svojimi ratolesťami rovnako, alebo viac ako matky. Pýtate sa prečo? Nuž vo Fínsku schválili zákony, ktoré otcov za túto aktivitu dokonca odmeňujú. Na materskej preto ostávajú častejšie muži ako ženy. Ide o to, že môžu čerpať 9 týždňov voľna a štát im počas toho vyplatí 70% z priemernej mzdy.

Fakt č. 10: Milovníci kávy si prídu na svoje

Vo Fínsku berú popíjanie tohto obľúbeného nápoja ako akúsi tradíciu. Patria medzi najväčších kávičkárov na svete, pretože ich spotreba je mimoriadne vysoká, čo samozrejme nemusí byť práve najzdravší spôsob života. Nuž ale isté je, že milovníci kávy si určite prídu na svoje, pretože čas vyhradený na kávu je tam považované za niečo sväté.

 

 

Zdroj: Dobrenoviny.sk

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.