Najväčšia jaskyňa bola objavená len pomerne nedávno. Son Doong sa nachádza vo Vietname a po nedávnej výprave je jasné, že táto jaskyňa je ešte väčšia, než si pôvodne výskumníci mysleli.

Len minulý mesiac sa trio britských potápačov – tí istí hrdinovia, ktorí pomáhali aj pri záchrane uväzneného futbalového tímu v Thajsku v roku 2018, pustilo do prieskumu národného parku Phong Nha-Ke Bang v provincii Quang Binh, kde sa nachádza aj spomínaná jaskyňa. Počas prelomového ponoru objavili nový podvodný tunel, ktorý spája Son Doong s ďalšou obrovskou jaskyňou zvanou Hang Thung.

View this post on Instagram

Excited to be heading back to Son Doong next year, on a photo expedition you can join! I've teamed up with @zoomphototours and @oxalisvietnam to open up a new genre of photo trips – a bit tougher than 5-star hotels. Real expedition style. This will be a real expedition to the largest cave in the world, like the one we did for @natgeo back in 2015. Long days, living in a tent, spiders and bugs – but lots of epic photography together. We will trek, light up and capture the largest caverns on the planet together. The trip isn't cheap, and it sure won't be comfy in many ways. But I can tell you from experience it really is the experience of a lifetime. We have room for 10 participants, and the first seat is already taken. Follow the link in my bio to read more (right now just in Swedish, but English coming soon!) The trip is open to anyone from anywhere that can take on the journey. #sondoong #sondoong360 #vietnam #expedition #phototrip

A post shared by Martin Edström (@martinedstrom) on

Son Doong má v súčasnosti 38,5 miliónov metrov kubických. „Je to niečo ako keby niekto našiel hrboľ na vrchole Mount Everestu, čím by sa stal o ďalších 1000 metrov vyšší,“ povedal k najnovšiemu prieskumu Howard Limbert, technický poradca a jednej z odborníkov na jaskyňu. Je taktiež súčasťou spoločnosti Oxalis.

Oxalis je jedinou spoločnosťou, ktorá má licenciu na prepravu cestujúcich do jaskyne Son Doong. Týchto troch britských potápačov – Jasona Mallinsona, Ricka Stantona a Chris Jewell, pozvali, aby jaskyňu preskúmali a rozhodli sa pre nich práve po tom, ako úspešne zachraňovali spomínaných futbalistov. „Potápači odviedli úžasnú prácu pri záchrane detí v Thajsku. Pozvali sme ich sem do Son Doong, aby sme im poďakovali za ich veľké úsilie,“ dodal Limbert.

Historicky prvý ponor takéhoto druhu

Limbert sa vyjadril, že nikdy predtým žiadny človek nešiel do takých hĺbok podzemných vôd. Počas misie boli potápači schopní ponoriť sa do hĺbky až 78 metrov. Avšak, potápači tvrdia, že jaskyňa je hlboká minimálne 120 metrov. Tím neočakával, že tunely budú tak hlboké, pretože ostatné jaskyne v tejto oblasti sú naopak, dosť plytké. „Teraz, keď už vieme, aké hlboké to je, tak pri najbližšom prieskume vezmeme aj špeciálne plyny (zmes kyslíka a hélia), aby sme umožnili potápačom ešte dlhšie a hlbšie ponory,“ dodáva Limbert.

Potápači plánujú návrat do jaskyne budúci rok v apríli. Je to najlepší čas roka na potápanie, pretože hladiny vody sú relatívne nízke a viditeľnosť je lepšia ako obvykle.

Neuveriteľná jaskyňa

Ide o jeden zo svetovo najcennejších prírodných divov, ktorého vek sa odhaduje na 3 milióny rokov. Jaskyňu objavil iba úplnou náhodou rezident Ho Khanh v roku 1990. Následne však strávil niekoľko ďalších rokov, kým otvor do jaskyne opäť našiel, až sa mu to v roku 2009 napokon podarilo. Následne do jaskyne zaviedol výskumný tím British Cave Research Association.

Po preskúmaní a prísnom meraní ju v roku 2010 vyhlásili za najväčšiu jaskyňu na svete.
V obrovskej vápencovej jaskyni sa nachádzajú dokonca rôzne mikroklímy a je možné vidieť tam rôznorodú scenériu, a to vrátane dvoch džunglí. „Zatiaľ sme preskúmali iba asi 30% národného parku Phong Nha-Ke Bang, takže je toho na objavenie ešte oveľa viac,“ povedal Limbert.

Aj pre turistov 

Tento skvost otvorili verejnosti až v roku 2013 a možno povedať, že ide o jedno z najkrajších miest na Zemi. Ľudia ju milujú, pretože predtým nikdy nič niečo také nevideli. Obdivujú aj jej úžasné stalaktity a najväčšie stalagmity na svete, ktoré sú vysoké aj 80 metrov. Je to skrátka veľkolepé.

Všetci, ktorí majú záujem jaskyňu preskúmať, si musia exkurziu so sprievodcom rezervovať cez Oxalis. Turisti sa môžu tešiť na 4-dňový zážitok, veľa riečnych križovatiek, džungle, hory, útesy či množstvo divokej zveri a veľa iného. 

View this post on Instagram

And here it is – today marks already the 4th anniversary of the live ABC @Good Morning America broadcast out of the Hidden World of Son Doong in central Vietnam. We had some challenges to overcome, including a storm right at the start of the broadcast. But we all made it happen and when that last flight was over and we turned off all the lights in the cave – it felt amazing. I remember how exhausted we were – and how much we were looking forward to the flight out of the cave the next day. Mostly to just enjoy a good, long shower and a cold drink. Great team work! #ABC #GMA #GoodMorningAmerica #Vietnma #Oxalis #Aventure #SonDoong #HengEng #cave #drone #UAV #UAS #live #TV #broadcast #amazing #nature #fun #friendship #teamwork #technology #AirVuz #DronePals #DronesForGood #DJI #DJIGlobal

A post shared by Visual-Aerials.com (@visualaerials) on

Divočina

Prvých 1,5 dňa strávite trekkingom v jaskyni Hang En, ktorá je treťou najväčšou na svete. Následne budete objavovať okolité prostredie tejto pozoruhodnej jaskyne, pričom každú noc sa spí v inom kempe.

Veľmi zaujímavou časťou tohto dobrodružstva je pasáž, na ktorej uvidíte 400 miliónov rokov staré skameneliny. Akonáhle sa ocitnete tam dole v tme, môžete si zaplávať. Plávať v tmavej jaskyni je pre turistov obrovským zážitkom.

Obmedzený počet a čas

Jaskyňu je možné navštíviť len od januára do augusta, pričom v prípade, že ju chcete navštíviť, si pripravte takmer 3 000 dolárov. Jeden zájazd je obmedzený len na 10 ľudí naraz, pričom každý rok uvidí túto jaskyňu maximálne 1 000 turistov. Súčasťou každej expedície je až 27-členný tím, a to od sprievodcu, cez kuchárov, nosičov až po rôznych odborníkov.

Limbert dodal, že viac ľudí je tých, ktorí vyliezli na Mount Everest, ako tých, ktorí navštívili Son Doong.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.