Štatistický úrad Slovenskej republiky informoval o náraste spotrebiteľských cien, ktorý dosiahol hodnotu 4,6%, čo je najviac za posledných 10 rokov. Zvyšujúcu sa dynamiku rastu cien spôsobili vyššie ceny potravín, palív a tentokrát aj ceny školského stravovania.

Hodnotu inflácie medziročne zdynamizoval rast cien potravín o 4,3 %, čo predstavuje najvyššiu hodnotu od mája 2020. 

Zdroj: Štatistický úrad SR, vlastné spracovanie

Vysoký rast mali potraviny, ktorých ceny vzrástli už v priebehu predošlého mesiaca, a to najmä ovocie, zelenina a mäso. Najväčšia položka, bývanie a energia, zvýšila rast cien v porovnaní s augustom o 0,4%. Táto hodnota rástla už päť mesiacov po sebe, a to najmä kvôli zdražujúcim stavebným materiálom. Novou položkou, ktorá výrazne ovplyvnila nielen medziročný, ale aj medzimesačný rast cien, boli zvýšené ceny školského stravovania, ktoré ovplyvnila legislatívna zmena, a to obmedzenie štátneho financovania obedov na základných školách. 

Zdroj: flickr

Jednou zo skupín, kde v porovnaní s minulým rokom poklesli ceny, boli rozličné tovary a služby, medzi ktoré patria napríklad kozmetické, kadernícke služby, rôzne typy poistenia a ďalšie finančné služby. Pokles cien zaznamenalo aj zdravotníctvo, kde sa znížili ceny farmaceutických výrobkov o 0,8 %.

Za deväť mesiacov tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 2,4 %

ZDROJ1, ZDROJ2

 

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.