Medzi mnohými tradičnými pamiatkami a sochami, ktoré nájdete v takmer každom meste, sú aj také, ktorých sochári nešetrili svojou kreativitou. Toto je 12 najzaujímavejších sôch, ktoré sa oplatí vidieť. 

Mustangy z Las Colinas, Texas, USA 

Tieto bronzové kone sú najväčšou jazdeckou sochou na svete. V porovnaní so skutočnými koňmi sú tieto sochy skoro dvakrát väčšie. V nohách majú zabudovanú špeciálnu fontánu, ktorá strieka vodu a vytvára dojem, že kone cválajú pozdĺž rieky. 

Socha ženskej kabelky, Taliansko 

Táto zábavná socha bola prvýkrát predstavená v Taliansku na výstave s názvom Myšlienky, vesmír, dialóg medzi prírodou a predstavivosťou. 

Socha počítačového technika, Krasnojarsk, Rusko

K tejto soche chýba už len samotný počítačový technik. 

Cestovatelia, Marseille, Francúzsko

Ide o celú sériu sôch, ktoré boli rozmiestnené nielen v uliciach Marseille, ale objavili sa aj na mnohých výstavách moderného umenia.

Pamätník neznámeho byrokrata, Reykjavík, Island 

Toto monumentálne dielo vytvoril v roku 1994 islandský umelec a sochár Magnus Tomasson. Právom patrí medzi najzaujímavejšie sochy sveta. 

Socha žraloka, Headington, Veľká Británia 

Význam tejto sochy je oveľa väčší, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Postavili ho na konci druhej svetovej vojny, na 41. výročie jadrového útoku na Nagasaki. Socha zobrazuje nádhernú, avšak smrtiacu zbraň, ktorá padá z neba. 

De Vaartkpoen, socha padajúceho policajta, Brusel, Belgicko 

Socha bola postavená v roku 1985 a jej autorom je belgický sochár Tom Frantzen. Toto dielo pôsobí komicky, čo bolo aj hlavným cieľom autora. 

Pamätník Sigmunda Freuda, Praha, Česká republika 

Podľa jednej teórie chcel český sochár Dávid Černý ukázať vzdialenosť inteligencie od bežných ľudí. Z toho dôvodu je socha v takej výške. 

Pamätník Nelsona Mandelu, Južná Afrika 

Profil Nelsona Mandelu je vytvorený z 50 oceľových stĺpov, čo predstavuje 50 rokov od jeho zatknutia a politického prenasledovania. Jeho podobu je možné vidieť iba vtedy, ak stojíte pod určitým uhlom.

Sila prírody

Toto je názov série sôch vytvorených talianskym výtvarníkom Lorenzom Quinnom. Sochy zobrazujú ženy držiace Zem. Umiestnené sú v mnohých mestách po celom svete, vrátane Veľkej Británie, USA, Monaka a Singapuru. 

Svadobné prstene, Vancouver, Kanada 

 

Toto je jedna z najzaujímavejších sôch Vancouveru. Jedná sa o dva kruhy vyrobené z ocele, hliníka a skla, ktoré predstavujú svadobné prstene. Vyčnievajú zo zeme a sú symbolom sily a lásky. 

Socha Franza Kafku, Praha, Česká republika 

Autorom sochy Franza Kafku je Jaroslav Róna. Pamätník je umiestnený tematicky na tomto mieste, pretože už v neexistujúcom dome býval samotný Franz Kafka. Socha je inšpirovaná Kafkovym dielom Popis jedného zápasu

ZDROJ

fotografie: brightside.me 

 

 

 

 

 

 

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.