Hackovanie. V dnešnej dobe veľmi rozšírená a populárna téma. Mnohí sa pokúšajú o kybernetické útoky, iní sa zas proti nim snažia chrániť. Len tí najlepší sa však svojimi činmi dokázali dostať do podvedomia spoločnosti a práve o nich bude tento článok.

Kevin Mitnick

Ministerstvom spravodlivosti označený za „najžiadanejšieho počítačového vraha v histórii USA“. Toto pomenovanie si naozaj zaslúžil za hacknutie do spoločnosti Digital Equipment Corporation, začo si odsedel rok vo väzení. Následne mu boli pridelené tri roky pod dohľadom. Na konci tejto doby ušiel a strávil 2,5 roka porušovaním národného obranného systému a krádežami firemných tajomstiev. Neskôr bol znovu zadržaný a strávil päť rokov vo väzení. Teraz pôsobí ako konzultant počítačovej bezpečnosti a prevádzkuje svoju firmu.

Kevin Mitnick photo
Foto: Vítor Baptista

Jonathan James

Príbeh tohto hackera, známeho pod prezývkou „c0mrade“, je tragický. Začal pôsobiť v mladom veku a za ten čas stihol hacknúť niekoľko obchodných a vládnych sietí a následne bol poslaný do väzenia. Jonathan nakoniec hackol stránku NASA a stiahol zdrojový kód  v hodnote 1,7 milióna dolárov, ktorý obsahoval informácie o fungovaní Medzinárodnej vesmírnej stanice. Kvôli vyšetrovaniu NASA musela vypnúť stránku na ďalšie tri týždne, čo spôsobilo škodu 41,000 dolárov. Keď sa v roku 2007 odohralo niekoľko útokov na významné spoločnosti, bol z nich obvinený, ale vinu poprel. Po krátkom čase spáchal samovraždu, keďže bol presvedčený, že bude obvinený za činy, ktoré nespáchal.

Albert Gonzalez

Začínal v skupine zvanej „ShadowCrew“. Spolu s ostatnými členmi stál za krádežami a následným predajom mnohých kreditných kariet, výrobou falošných pasov, zdravotníckych kariet a rodných listov používaných pre vytvorenie falošnej identity pri zločinoch. Svoju cestu internetovej slávy slávy si začal budovať, keď získal viac ako 170 miliónov kreditných kariet. Následne sa začal hackovať do spoločností ako TJX a Heartland Payment Systems, aby získal čísla všetkých kreditných kariet. Po odhalení bol odsúdený na 20 rokov vo väzení, konkrétne dve väzby na 20 rokov, vykonávajúce súčasne. Z väzenia by mal byť prepustený v roku 2025.

Kevin Poulsen

Tiež známy ako „Dark Dante“, jedným z jeho najznámejších činov bolo narušenie linky istej rozhlasovej stanice, kde práve prebiehala súťaž o nové Porsche, pričom použil jeho rozsiahle znalosti o telefónnych systémoch. Vďaka tomuto činu sa stal víťazným volajúcim. FBI sa o neho začala zaujímať po tom, ako sa hackol do federálnych systémov a získal informácie o rôznych odposluchoch. Neskôr bol chytený v supermarkete a odsúdený na 51 mesiacov vo väzbe. V roku 1995, po „odsedení“ svojho trestu sa vydal na cestu novinára. V roku 2006 pomohol pri identifikácii 744 sexuálnych delikventoch na MySpace.

Garry McKinnon

Tento človek je internetu známy pod prezývkou „Solo“. Predpokladá sa, že koordinoval asi najväčší kybernetický útok týkajúci sa vojenských systémov všetkých čias. Od februára 2001 do marca 2002 nelegálne ovládol 97 počítačov patriacich ozbrojeným silám USA a NASA. Tvrdil, že hľadal len informácie o UFO, ale neskôr sa zistilo, že „vypustil“ niekoľko kritických súborov a tým znefunkčnil viac ako 300 počítačov, čo znamenalo poškodenie až vo výške 700,000 dolárov. Vďaka tomu, že bol škótskeho pôvodu a pôsobil mimo Spojeného kráľovstva, sa americkej vláde vyhol až do roku 2005. Po sérií mnohých odvolaní Theresa May zrušila jeho vydanie vláde, keďže údajne bol vážne chorý a vydanie by nebolo zlučiteľné s ľudskými právami.

Robert Tappan Morris

Svoje počítačové vedomosti získal od svojho otca, Roberta Morrisa, pracujúceho pre spoločnosť Bell Labs a neskôr NSA. Morris (Junior) je považovaný za tvorcu prvého známeho počítačového červa na svete. V roku 1988 počas štúdia na Cornellskej univerzite vytvoril tzv. „Morrisovho červa“ (Morris Worm). Išlo o program, ktorý mal merať veľkosť internetu, naozaj bol však určený na niekoľkonásobné infikovanie počítačov, pričom každá infekcia spôsobovala ešte väčšie spomalenie. Takto znefunkčnil viac ako 6,000 počítačov. Keď sa na porušenie v roku 1989 prišlo, bol odsúdený na tri roky pod dohľadom, 400 hodín komunitných služieb a musel zaplatiť pokutu vo výške 10,050 dolárov. Neskôr založil firmu Y Combinator a už sa nepokúsil o žiadne ďalšie kybernetické útoky.

Robert Tappan Morris     photo
Foto: IntelFreePress

Loyd Blankenship

V hackerských kruhoch známy aj ako „Mentor“. Pôsobil od 70. rokov v mnohých hackerských skupinách. Po tom, ako bol v roku 1986 zatknutý, napísal esej o jeho činoch, zvanú „Mentor’s Last Words“ (Mentorove posledné slová). Neskôr sa stala základom pre hackerskú „kultúru“. V roku 1989 bol najatý firmou Steven Jackson Games, aby pracoval na hre. Neskôr, v roku 1990 americká tajná služba vtrhla do jeho domu a zabavila mu pravidlá od hry, považované za príručku počítačovej kriminality. Odvtedy Loyd žije ako hudobník a vývojár hier na voľnej nohe.

Julian Assange

Hackerskú kariéru začal v 16 rokoch pod prezývkou „Mendax“. Za štyri roky sa mu podarilo dostať do rôznych vládnych, firemných a vzdelávacích sietí, ako Pentagon, NASA, Lockheed Martin, Citibank a Stanford. V roku 2006 začal pokračovať vo vytváraní WikiLeaks, z čoho vznikla platforma na zverejňovanie uniknutých tajných správ a utajovaných dokumentov. V roku 2010 bol Assange obvinený podľa špionážneho zákona z roku 1917. Momentálne sa schováva na ekvádorskom veľvyslanectve a hrozí mu vydanie do USA.

Julian Assange       photo
Foto: espenmoe

Guccifer 2.0

Pravá identita tohto hackera, alebo skupiny hackerov nie je známa. Názov vzdáva poctu istému rumunskému hackerovi, známeho pod prezývkou Guccifer, ktorý sa zameriaval na mnohých vládnych predstaviteľov. Guccifer 2.0 počas prezidentských volieb v roku 2016 v USA napadol sieť demokratických národných zhromaždení, pričom bolo mnoho informácií zverejnených na WikiLeaks a webstránkach jej podobných. Ľudia boli presvedčený, že Guccifer 2.0 je spojený s ruskou spravodajskou službou, ale ľudia sa prikláňajú k inej verzii. Tesne pred voľbami tento hacker/skupina zmizol a objavil sa až v januári 2017, keď znovu tvrdil, že k Rusom nepatrí.

Anonymous

Asi najznámejšia hackerská skupina súčastnosti. Viacmenej ktokoľvek môže konať pod menom Anonymous. Od začiatku v roku 2003 sa Anonymous dostal do mnohých sietí: PayPal, Amazon, Sony, časti dark webu, vlády Austrálie, Indie, Sýrie, USA a pod. Vo svojich hackerských činoch pokračujú dodnes, ale od roku 2011 sa z Anonymous stali dve skupiny, LulzSec a AntiSec.

zdroje: makeuseof

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.