Najznámejšie primáty na svete môžu byť zachránené pomocou lanových mostov

306

Jednoduchý lanový most by mohol zachrániť najvzácnejšieho primáta na svete pred vyhynutím. Primáty zvané gibbon sú odjakživa spojené s hojdaním sa divočinou. Avšak, odlesňovaním a inými problémami so životným prostredím sú ohrozené ich biotopy.

Na čínskom ostrove Hainan v roku 2015 po tajfúne Rammasun došlo k obrovskému zosuvu pôdy. Škoda spôsobila, že zvieratá museli chodiť za jedlom či spoločnosťou ďaleko. Podľa odborníkov z Londýna je práve druh gibona žijúci na tomto ostrove najvzácnejším primátom na svete a pravdepodobne aj najvzácnejším cicavcom. Podľa odhadov z populácie 50 000 kusov v 50. rokoch minulého storočia ich ostalo už len okolo 30. Oficiálne sú tieto zvieratá klasifikované ako kriticky ohrozené.

Vedcom sa ich na spomínanom ostrove podarilo spozorovať vďaka lán na prekonanie jamy, ktorú kedysi zaberali stromy. Zatiaľ čo niektorí sa po ňom pohupovali, iní ho používali ako zábradlie a niektorí cez lano iba prebehli. Na iných primátov, ako napríklad orangutanov, takéto lanové mosty zaberajú. Je to však po prvý raz, čo ich videli používať gibonov. Tremaine Gregory, biológ z Centra ochrany a trvalej udržateľnosti na inštitúte Smithsonian Conservation Biology, uviedol: „Na celom svete existuje veľa rôznych návrhov mostov, ale tento je obzvlášť zaujímavý, pretože je jednoduchý, lacný a dobre prispôsobený tomuto druhu.“

Dr. Bosco Chan v rozhovore pre BBC News zas vysvetlil, aké dôležité by mohlo byť lanové premostenie pre populáciu gibonov na ostrovoch, ako aj pre zabezpečenia lepšieho ochranárskeho úsilia. Vyjadril sa takto: „Keď sme začali pracovať v rezervácii, v roku 2003 sme evidovali iba dve skupiny s celkovým počtom 13 jedincov. Populácia gibonov sa postupne trochu zväčšovala, pričom tretia a štvrtá skupina sa vytvorili v rokoch 2011 a 2015. Na začiatku roku 2020 sme potvrdili formovanie piatej skupiny a svetová populácia sa rozrástla na viac ako 30 jedincov.

Ďalej zdôraznil potrebu opätovného zalesňovania, čo je nevyhnutné pre záchranu týchto vzácnych druhov zvierat a dodal: „Musíme sa ubezpečiť, že efektívne kontrolujeme pytliactvo, rozširujeme lesy, ktoré sú optimálnym prostredím pre gibonov a nepretržite monitorujeme skupiny, aby sme mohli predvídať a predchádzať akýmkoľvek hrozbám.“

 

 

 

 

Zdroj

Foto: youtube

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre