Existujú rôzne štúdie a niektoré sú pomerne bizarné. Podobne je tomu aj v tomto prípade. Výskumom sa totiž ukázalo, že ľudia závislí na nákupe môžu byť závislí aj od používania kreditných kariet. Túto štúdiu vykonal Massachusettský technologický inštitút.

Foto od Pixabay

Výskumníci dospeli k prekvapivému záveru, že nákupy kreditnými kartami spôsobujú v mozgu rovnakú chemickú reakciu ako užívanie kokaínu. Vedci vysvetlili, že tým, že ľudia nakupujú kreditnými kartami znamená, že neplatia za nákup ako keby hneď a množstvo minutých peňazí sa dostáva niekde do úzadia, čo povzbudzuje ľudí, aby míňali viac.

Podľa autorov štúdie je pravdepodobné, že neskoršie platenie sa dá považovať za to isté ako keď ľudia užívajú drogy. Profesor Drazen Prelec, spoluautor štúdie, uviedlo: „Sieť odmien v mozgu sa aktivuje nákupom kreditnej karty. Už samotné vzatie plastovej karty do ruky je častokrát spojené s príjemnými nákupmi“.

Foto od Wikimedia

„Zistili sme, že aktivácia v klasických sieťach odmien (striatum) v mozgu odlišuje nákupy kreditnými kartami od nekupovania a čo je dôležité, takéto nákupy málo súvisia s cenou. Na druhej strane ľudia, ktorí nakupujú v hotovosti, viac dbajú na ceny tovarov a vyberajú si zväčša lacnejšie veci,“ píše sa vo výsledkoch štúdie. 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.