Astronómom sa opäť raz podaril super objav. Tí, ktorí skúmajú planéty mimo našej slnečnej sústavy, objavili novú exoplanétu. Je to absolútne prekvapivý objav, ktorý dokazuje to, že planéty sú tu oveľa dlhšie ako sa doteraz predpokladalo. TOI 561-b je jednou z troch planét, ktoré objavili na obežnej dráhe hviezdneho systému TOI 561.

, NASA hlási ďalší veľký objav – objavili 10 miliónov rokov starú “Super Zem”
Foto od youtube

Tím astrofyzikov pracujúcich na UC Riverside dospel k záveru, že aj keď je táto planéta niekoľkonásobne väčšia ako samotná Zem, tak má zhruba rovnakú hustotu, čo naznačuje, že by mohlo ísť o jednu z najstarších skalných planét, ktorú považujú za takzvanú Super Zem. Super Zem definujú vedci ako Zem s vyššou hmotnosťou ako má naša planéta, ale nižšou akú má planéta Neptún a Urán. Super Zem síce nemusí mať nevyhnutne také podmienky ako naša planéta, ale poskytujú fascinujúce pohľady na život a formovanie planét.

, NASA hlási ďalší veľký objav – objavili 10 miliónov rokov starú “Super Zem”
Foto od youtube

Táto nová planéta TOI 561-b obieha okolo vlastnej hviezdy iba pol dňa a to čiastočne z dôvodu, že je k nej veľmi blízko. Vedci tvrdia, že planéta má teplotu až na úrovni 2 000 stupňov, čiže je príliš horúca na to, aby tam bol možný život. Vedcov však nezaujíma z hľadiska toho, či tam je nejaký život, ale snažia sa zistiť to, ako vznikali planéty v najskorších fázach vesmíru. Vedúca štúdie povedala, že existencia tejto planéty dokazuje, že vesmír formoval skalné planéty už od svojho vzniku pred 14 miliardami rokov.

Ďalší vedec verí, že existencia tejto planéty je dôkazom toho, že existujú aj ďalšie podobné planéty, ktoré čakajú na svoje objavenie.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
guest
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

3 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Zolo
Zolo
16. januára 2021 10:13

Nie som odborník ale 10 miliónov rokov nie je trochu málo? Veď naša zem sa odhaduje vek na 4 .5 miliárd rokov.

Mimozemšťal
Mimozemšťal
16. januára 2021 12:40
Odpovedať  Zolo

To vieš keď článok písal odborník 😂

Scarlett
Scarlett
13. januára 2021 23:42

Mala by som zaujem