Svet sa zásadne mení a keď niečo nezmeníme, dopadne to veľmi zle. Organizácia Spojených národov vydala skutočne hrozivo ostré varovanie – zvieratá umierajú a ľudia môžu čoskoro trpieť reálnymi následkami. Nejde však iba o zvieratá, ale aj o rastliny.

V skutočnosti ide o to, že dnes je viac druhov zvierat na pokraji vyhynutia, ako kedykoľvek predtým v ľudskej histórii. Dodali, že je to dôsledok najmä prudkého nárastu ľudskej populácie. V správe sa uvádza, že v ohrození je až milión z ôsmich miliónov druhov zvierat. Ak však úplne vymiznú, je pravdepodobné, že po čase začnú umierať aj ľudia. “Zdravie ekosystémov, na ktorých sme závislí my a všetky ostatné druhy sa zhoršuje rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým,” povedal predseda CNB, Sir Robert Watson. Ten dodal, že na záchranu planéty je potrebná okamžitá veľká “transformačná zmena”.

Foto od wikimedia

V správe autori tejto správy navrhli, aby sa na riešení podieľali svetové vlády a tento nevyhnutný stav riešili spoločne, iba tak totiž možno dospieť k pozitívnym výsledkom. Obrovským problémom sú aj zásahy do prírody, ako je napr. nadmerný rybolov, využívanie pesticídov, znečisťovanie či mestská expanzia. Toto všetko vedie k teplejšiemu podnebiu, ktoré spôsobuje, že koralové útesy sa pomaly ničia.

Foto od wikimedia

“Drvivý dôkaz o globálnom hodnotení IPBES ukazuje zo širokého spektra rôzne oblastí a predstavuje zlovestný obraz,” povedal Watson. “Narúšame samotné základy našich hospodárstiev, živobytia, potravinovej bezpečnosti, zdravia a kvality života na celom svete,” dodal. Ako však uviedli aj vedci, stále existuje nádej. Konať však musíme hneď.

“Transformačnou zmenou rozumieme zásadnú reorganizáciu celého systému v rámci technologických, ekonomických a sociálnych faktorov vrátane paradigiem, cieľov a hodnôt,” dodal ešte k tejto téme Watson.

Foto od wikimedia

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť