Pred polstoročím poslali vedci z NASA do vesmíru mapu, ktorá znázorňuje presnú polohu planéty Zem, aby ju mohli mimozemšťania nájsť. Avšak, prešla doba a mapa prestala byť presná. Vedci sa teda rozhodli, že vytvoria novú mapu, ktorá by mohla byť presná nielen po dobu niekoľkých miliónov rokov, ale miliardy rokov.

Ako to všetko začalo

V decembri 1971 NASA nadšene pripravovala kapsulu Pioneer 10, ktorou by preskúmali aj priestor mimo našej slnečnej sústavy. A keďže Pioneer 10 mal byť prvým objektom vyrobeným na Zemi, s ktorým sa mala mimozemská civilizácia stretnúť, tak americky astrofyzik Carl Sagan si myslel, že je dobré doň umiestniť odkaz.

A čo viac, jeho kolega Frank Drake bol toho názoru, aby spolu s odkazom poslali do vesmíru mapu. Obaja s tým súhlasili a prišli s nápadom. Rozhodli sa pre perokresbou vyrytú do zlatého hliníkového plechu. Mapa obsahovala diagram našej slnečnej sústavy, galaktické súradnice Zeme, ale aj postavu muža a ženy.

Foto od Facebook

Špeciálny okamih

Uvedenie mapy bolo historickou udalosťou. Metóda galaktických súradníc, aj keď na danú dobu brilantná, bola však presná len na určitý čas. Pri jej tvorbe využili pulzary, ktoré sú veľmi jasné a točia sa veľmi vysokými rýchlosťami. Vedci vtedy došli k záveru, že sú najefektívnejšími bodmi pri navigácii vesmírom.

Problémom však je, že v čase, kedy na tomto projekte pracovali, sa vedelo len o malom počte pulzarov. Nadia Drake, dcéra Franka, teda vysvetlila, že pulzary sa časom spomaľujú a strácajú svoju užitočnosť ako trasových bodov. Práve preto si mapa vyžadovala úpravu a presnejšie spracovanie.

Foto od youtube

Rodinná záležitosť

Jedným z najznámejších astronómov na svete, ktorý sa venuje pulzarom, je aj Nadin manžel. Ten dokázal rovnakou metódou, ale s presnejšími pulzarmi nakresliť novú mapu, ktorú je možné správne a spoľahlivo dekódovať miliardy rokov. Výsledkom je teda nová a presnejšia mapa, ktorú podľa vedcov dokážu mimozemšťania ľahko dešifrovať.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.