Už je to nejaký ten piatok, čo svetlo sveta uzrela prvá reálna fotografia čiernej diery. Samozrejme ak vás táto fotografia sklamala nie ste jediný, vedci však sľubujú, že s vylepšovaním technológie sa nám naskytnú ešte oveľa krajšie zábery na útroby vesmíru.  Dovtedy si pre nás ale pripravili trochu inú vizualizáciu čiernej diery.

Obrovské čierne diery sa väčšinou nachádzajú v strede galaxií . Výnimkou nie je ani táto čierna diera , ktorá začala len nedávno naozaj silne žiariť v strede našej galaxie. Ako sa tam tieto záhadné telesá dostali zatiaľ nevieme – čo bolo skôr čierna diera alebo galaxia?

Americká NASA sa rozhodla priblížiť ako by to mohlo približne vyzerať v blízkosti čiernej diery . Jeremy Schnittman vytvoril vizualizáciu pomocou špeciálneho programu. Na animácií môžete vidieť ako sa správa svetlo a plyn v blízkosti čiernej diery, smerom do stredu sa jeho rýchlosť zvyšuje na rýchlosť svetla až nakoniec dosiahne “bod z ktorého nie je návratu” a neunikne z neho ani svetlo. Čierna diera všetko pohltí.

Čierna diera

 

zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť