Skupina belgických a britských vedcov nedávno zmapovala celé starobylé mesto Falerii Novi, ktoré leží asi 50 kilometrov od Ríma. Urobili to pomocou radarovej technológie, ktorá dokáže snímať priestory pod zemou. Keď elektromagnetické vlny radaru dosiahnu podzemnú štruktúru, odrazia sa späť a následne sa údaje dajú použiť na vytvorenie 3D obrazu.

Po prvýkrát tak boli vedci schopní identifikovať nové stavby, ako napr. prepracovaný kúpeľný dom či vzácne budovy, ktoré predtým takto nikdy nevideli. A čo viac, dokonca dokázali určiť ako bolo mesto organizované. Falerii Novi bolo také veľké ako polovica Pompejí. A išlo o mesto s neobvyklými vlastnosťami. Tamojší akvadukt sa rozprestieral pod jeho mestskými blokmi, ako aj pozdĺž ulíc. Vedci tiež našli na okraji mesta chrámy naznačujúce posvätné využívanie pôdy.

Aj keď ešte nie je isté ako toto posvätné miesto fungovalo, prieskum poskytuje nové pohľady na rôzne koncepcie plánovania, ktoré sú základom toho, čo sa niekedy nesprávne považuje za „štandardizované“ rímske mestské plány. V známych mestách, akým je aj mesto Pompeje, vyvoláva táto práca dôležité otázky týkajúce sa plánovania rímskych miest všeobecne. Falerii Novi obsahovalo skryté obchody, kúpele či chrámy. Mesto bolo postavené okolo roku 241 p.n.l.. Od prvého storočia to bolo jedno z asi 2 000 miest v starom Ríme. Mnohé z nich boli pochované v čase.

Poslední ľudskí obyvatelia mesta odišli v ranom stredoveku, konkrétnejšie okolo roku 700 nášho letopočtu.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.