Bez ohľadu na to, čo bude v budúcnosti, astronautovi NASA Neilovi Armstrongovi (1930-2012) bude už navždy patriť status prvého človeka, ktorý kedy vstúpil na pevnú pôdu mimo našu atmosféru. Tento „malý krok“ na mesiac urobil 20. júla 1969 a inšpiroval tak ďalšie generácie. O tomto astronautovi vyšiel minulý rok zaujímavý film s názvom „First man“.

neil armstrong fotografia
Foto od Kanijoman

Fakt č. 1: Vedel lietať ešte pred tým, ako absolvoval kurz lietania.

Fakt č. 2: Jeden z najslávnejších ľudských úspechov 20. storočia prišiel v dobe, kedy ešte neboli k dispozícii videokamery a kamery na takej úrovni, ako dnes, no aj napriek tomu existuje niekoľko kvalitných záberov Armstronga z povrchu mesiaca.

Fakt č. 3: Armstrong vstúpil na mesiac ako prvý, pretože práve on bol veliteľom posádky a na mesiaci pristáli tak, že prvý vystúpiť mohol ten, ktorý sedel vľavo a bol ním práve Neil. Druhým bol Buzz Aldrin.

Fakt č. 4: Keď Armstrong skúmal povrch Mesiaca, zozbieral prach pre vedcov NASA, aby ho preskúmali. V roku 2015 túto tašku kúpila obyvateľka Chicaga, Nancy Lee Carlson, na verejnej aukcii za 995 dolárov. Keď táto majiteľka poslala tašku NASA, aby potvrdili jej pravosť, NASA uviedla, že je to ich majetok a odmietli ju poslať späť. Nancy ich za to zažalovala a sudca rozhodol, že taška patrí jej. V roku 2017 predala tento vzácny „suvenír“ za neuveriteľných 1,8 milióna dolárov.

Fakt č. 5: Keď sa celá posádka z expedície vrátila, museli zostať ešte 3 týždne v karanténe, aby sa zistilo, či sa nenakazili nejakým vírusom.

Fakt č. 6: Vesmírny odev bol vyrobený z latexu, presne takého, aký sa v tom čase využíval na výrobu plaviek.

Fakt č. 7: Po odchode do dôchodku v roku 1971 prijal Neil prácu profesora inžinierstva na univerzite v Cincinnati a na fakulte zostal osem rokov.

Fakt č. 8: Ako mladý muž mal veľa zvláštnych zamestnaní. Napríklad keď mal 10 rokov, dostával 1 dolár za pokosenie cintorína v meste Wapakoneta, Ohio.

Fakt č. 9: Bol blízko smrti. A to v kórejskej vojne v roku 1951, keď mal len 21 rokov.  Armstrong slúžil v americkom námorníctve a pri prelete nad korejským územím bolo jeho lietadlo zasiahnuté. Odrezalo mu pravé krídlo a zachránil sa v poslednej chvíli výskokom z lietadla. V pilotovaní pokračoval a za svoju prácu dostal 3 medaily.

Fakt č. 10: Počas toho, ako vyučoval na škole, zamiloval sa do detskej poézie. Dielo, ktoré napísal sa volalo „Moja dovolenka“ a opisoval v ňom svoju návštevu mesiaca.

Fakt č. 11: Neil Armstrong bol najlepšie zarabajúcim astronautom v tej dobe.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.